WPML_EXPORT - en to pt translation catalogue (919 entries)

en:  - (needs update)
pt: - (necessita de actualização)

en:  - A xliff file is attached.
pt:  - Um ficheiro xliff está em anexo.

en: "%s" is not a valid XLIFF file.
pt: "%s" não é um ficheiro XLIFF válido.

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
pt: %1$s trabalhos adicionados ao Editor de Tradução Avançado.

en: %1$s translation: %2$s
pt: %1$s tradução: %2$s

en: %1$s%2$d translation jobs%3$s have been sent to remote translators
pt: %1$s%2$d trabalhos de tradução%3$s foram enviados para tradutores externos

en: %1$s1 translation job%2$s has been sent to remote translators
pt: %1$s1 trabalho de tradução%2$s foi enviado para tradutores externos

en: %d minute
pt: %d minuto(s)

en: %d minutes
pt: %d minutos

en: %d translation job
pt: %d trabalho de tradução

en: %d translation jobs
pt: %d trabalhos de tradução

en: %d translation jobs have been finished and applied.
pt: %d trabalhos de tradução foram terminados e submetidos.

en: %d translations have been fetched from the translation service.
pt: %d traduções foram obtidas do serviço de tradução.

en: %d translations have been marked as cancelled.
pt: %d traduções foram marcadas como canceladas.

en: %s and the %s use a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
pt: %s e %s usam uma memória de tradução, o que pode reduzir o número de palavras a traduzir.

en: %s authentication
pt: autenticação %s

en: %s completed
pt: %s concluído(a)

en: %s has been sent to remote translators
pt: %s foi enviado para tradutores externos

en: %s have been sent to remote translators
pt: %s foi enviado para tradutores externos

en: %s is authorized.
pt: %s está autorizado.

en: %s items in basket:
pt: %s elementos no cesto:

en: %s requires additional data
pt: %s necessita de dados adicionais

en: %s to %s
pt: %s para %s

en: %s to %s and %s
pt: %s para %s e %s

en: %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
pt: %s usa uma memória de tradução, que pode reduzir o número de palavras a traduzir.

en: %s words
pt: %s palavras

en: %s: WPML Translation Jobs
pt: %s: WPML Trabalhos de Tradução

en: %sWarning:%s You are trying to add a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
pt: %sAviso:%s Está a tentar adicionar uma tradução através do editor padrão do WordPress, mas o seu website está configurado para usar o Editor de Tradução do WPML.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation that is currently in the process of being added using WPML.
pt: %sAviso:%s Está a tentar editar uma tradução que está incluída num processo para ser adicionada utilizando o WPML.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
pt: %sAviso:%s Está a tentar editar a tradução através do editor padrão do WordPress, mas o seu website está configurado para utilizar o Editor de Tradução do WPML.

en: &laquo; continue from the previous page
pt: &laquo; continuar da página anterior

en: (inactive and unknown service)
pt: (serviço inactivo e desconhecido)

en: (missing title)
pt: (título em falta)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
pt: * Lembre-se que o seu nome de login para %1$s é %2$s. Se necessitar de ajuda com a sua palavra passe, utilize a opção para redefinir a palavra passe na página de login.

en: --Choose language--
pt: --Selecionar idioma--

en: 0 items
pt: 0 itens

en: 1 translation has been fetched from the translation service.
pt: 1 tradução foi obtida do serviço de tradução.

en: 1. Review documents for translation
pt: 1. Rever documentos que serão traduzidos

en: 1. Select items for translation
pt: 1. Selecionar items para tradução

[ctx: 1/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: You are about to translate duplicated posts.
pt: Está prestes a traduzir artigos duplicados.

en: 2. Select translation options
pt: 2. Selecionar opções da tradução

en: 2. Set a batch name and deadline
pt: 2. Definir um nome e prazo para o batch

[ctx: 2/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: These items will be automatically disconnected from originals, so translation is not lost when you update the originals.
pt: Estes elementos serão automaticamente desconectados dos originais, por isso a tradução não será perdida quando actualizar os originais.

en: 3. Choose translator or Translation Service
pt: 3. Selecionar tradutor ou Serviço de Tradução

en: <a href="%s">Send to translation &raquo;</a>
pt: <a href="%s">Enviar para tradução&raquo;</a>

en: <p>Could not add the requested languages. Please <a%s>contact us</a> for support. </p><p>Show <a%s>debug information</a>.</p>
pt: <p>Não foi possível adicionar os idiomas solicitados. Por favor <a%s>contacte</a> o nosso serviço de suporte. </p><p>Mostrar <a%s>informação de depuração</a>.</p>

en: <p>Requested languages are not supported by the translation service (%s). Please <a%s>contact us</a> for support. </p>
pt: <p>Os idiomas solicitados não são suportados pelo serviço de tradução (%s). Por favor, <a%s>contacte</a> o nosso suporte. </p>

en: <p>The administrator has disabled term translation from the translation editor. </p>\n<p>If your access permissions allow you can change this under "Translation Management" - "Multilingual Content Setup" - "Block translating taxonomy terms that already got translated". </p>\n<p>Please note that editing terms from the translation editor will affect all posts that have the respective terms associated.</p>
pt: <p>O administrador desativou a tradução de termos no editor de tradução. </p>\n<p>Se as suas permissões de acesso o permitirem, poderá reativar esta opção em "Translation Management" - "Configuração de Conteúdo Multilingue" - "Bloquear os termos de taxonomia já traduzidos". </p>\n<p>Por favor repare que ao editar os termos no editor de tradução, afetará todos os artigos que estejam associados ao respetivos termos.</p>

en: A Translation Service
pt: Um Serviço de Tradução

en: A communication error has appeared. Please wait a few minutes and try again.
pt: Ocorreu um erro de comunicação. Por favor aguarde alguns minutos e tente novamente.

en: A new translation for %1$s from %2$s to %3$s was created on the Translation Service. It&#8217;s ready to download and will be applied next time the Translation Service delivers completed translations to your site or when you manually fetch them.
pt: Foi criada uma nova tradução para %1$s, de %2$s para %3$s, no Serviço de Tradução. It&#8217;s está pronta para ser descarregada e será aplicada na próxima vez que o Serviço de Tradução enviar traduções concluídas para o seu website ou quando as carregar manualmente.

en: Actions
pt: Ações

en: Actions that will happen on the translation service
pt: Ações do serviço de tradução

en: Activate
pt: Ativar

en: Active service:
pt: Serviço ativo:

en: Add a Translation Manager
pt: Adicionar um Gestor de Tradução

en: Add a Translator
pt: Adicionar um Tradutor

en: Add more language pairs for this translator
pt: Adicionar pares de idiomas adicionais a este tradutor

en: Add new Translation Priority
pt: Adicionar uma nova Prioridade da Tradução

en: Add note for the translators
pt: Adicionar nota às suas traduções

en: Add selected content to translation basket
pt: Adicionar o conteúdo selecionado ao cesto de tradução

en: Add selected content to translation basket / Duplicate
pt: Adicionar o conteúdo selecionado ao cesto de tradução / Duplicado

en: Add to translation basket
pt: Adicionar ao cesto de tradução

en: Adjust links in posts and strings so they point to the translated content
pt: Ajustar ligações em artigos e textos para redirecionarem para o conteúdo traduzido

en: Adjust links in posts so they point to the translated content
pt: Ajustar ligações nos artigos para que redirecionem para o conteúdo traduzido

en: Admin Strings
pt: Strings Admin

en: Admin Strings to Translate
pt: Admin Strings a traduzir

en: Administrator for %s
pt: Administrador de %s

en: Advanced Translation Editor
pt: Editor de Tradução Avançado

en: Advanced Translation Editor error:
pt: Erro no Editor de Tradução Avançado:

en: Advanced Translation Editor is active
pt: O Editor de Tradução está ativo

en: Advanced Translation Editor is being activated
pt: O Editor de Tradução Avançado está a ser ativado

en: Advanced Translation Editor is disabled.
pt: O Editor de Tradução Avançado está desativado.

en: Advanced Translation Editor is enabled and active
pt: O Editor de Tradução Avançado está a funcionar e ativo

en: Advanced Translation Editor is not active yet
pt: O Editor de Tradução Avançado ainda não está ativo

en: Advanced Translation Editor settings
pt: Definições do Editor de Tradução Avançado

en: All
pt: Todos

en: All %s
pt: Todos %s

en: All Languages
pt: Todos os idiomas

en: All Translation Priorities
pt: Todas as Prioridades da Tradução

en: All done. What happens next?
pt: Concluído. O que vem a seguir?

en: All new lines should be replaced by HTML element %s. Use this option if translation tool used by translator does not support new lines characters (for example Virtaal software)
pt: Todas as novas linhas devem ser substituídas pelo elemento HTML %s. Utilize esta opção se a ferramenta de tradução utilizada pelo tradutor não suportar caracteres em novas linhas (por exemplo software Virtaal)

en: All posts and strings have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
pt: Todos os artigos e textos foram processados. %s ligações foram alteradas para redirecionar para o conteúdo traduzido.

en: All posts have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
pt: Todos os artigos foram processados. %s ligações foram alteradas para redirecionar para o conteúdo traduzido.

en: All statuses
pt: Todos os estados

en: All the site's content
pt: Todo o conteúdo do website

en: All translation jobs
pt: Todos os trabalhos de tradução

en: All translation statuses
pt: Todos os estados de tradução

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Allow visitors to tell you about translation issues by enabling %s
pt: Permitir aos visitantes reportar problemas na tradução ao ativar %s

en: Alt Text
pt: Texto Alternativo

en: An email has been sent to %s
pt: Foi enviado um e-mail para %s

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: An error occurred:
pt: Ocorreu um erro:

en: Any
pt: Qualquer

en: Any Translation Service
pt: Qualquer Serviço de Tradução

en: Any WordPress Translator
pt: Qualquer Tradutor do WordPress

en: Any existing content (translations) will be overwritten when creating duplicates.
pt: Qualquer conteúdo existente (traduções) será substituído durante a criação de duplicados.

en: Any language
pt: Qualquer idioma

en: Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
pt: Qualquer trabalho que seja concluído após esta redefinição, não poderá ser recebido pelo seu website.

en: Anyone
pt: Qualquer um(a)

en: Apply
pt: Candidatar

en: Are you sure you want to reset the %1$s translation process?
pt: Tem a certeza que pretende reiniciar o processo de tradução %1$s?

en: Are you sure you want to resign from this job?
pt: Tem a certeza de que se quer demitir deste trabalho?

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Ask us
pt: Pergunte-nos

en: Assign
pt: Associar

en: Assigning translator...
pt: A associar tradutor...

en: At your service
pt: Ao seu dispor

en: Authenticate
pt: Autenticar

en: Auto-generate from title (default)
pt: Gerar automaticamente a partir do título (predefinição)

en: Autoformat
pt: Autoformatar

en: Available to translate
pt: Disponível para traduzir

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Batch Name:
pt: Nome do Lote:

en: Batch name:
pt: Nome do Lote:

en: Batch rolled back
pt: Batch reverteu

en: Batch synchronization has been sent
pt: A sincronização do lote foi enviado

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
pt: Antes de poder enviar conteúdo para tradução, é necessário concluir uma configuração rápida.

en: Before you can use %s, you need to complete this quick setup.
pt: Antes que possa usar %s, será necessário concluir esta configuração rápida.

en: Body
pt: Corpo

en: Bulk Actions
pt: Ações em massa

en: Bulk actions
pt: Ações em lote

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel job
pt: Cancelar o trabalho

en: Cancel jobs
pt: Cancelar trabalhos

en: Canceling jobs...
pt: A cancelar trabalhos...

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
pt: Não pode editar este elemento, dado estar no momento no cesto para tradução.

en: Caption
pt: Legenda

en: Changes in these translations will affect terms in general! (Not only for this post)
pt: As alterações nestas traduções irão afectar os termos em geral! (Não apenas para este artigo)

en: Check all
pt: Verificar todos

en: Check available Translation Services
pt: Verificar Serviços de Tradução disponíveis

en: Check status
pt: Verificar estado

en: Check status and get translations
pt: Verificar estado e obter traduções

en: Check the batch delivery status
pt: Verificar o estado do envio em lote

en: Checking translation jobs status. Please don't close this page!
pt: A verificar o estado dos trabalhos de tradução. Não encerre esta página!

en: Choose a Translation Service
pt: Selecione um Serviço de Tradução

en: Choose at least one translation action
pt: Selecione pelo menos uma ação de tradução

en: Choose default format for XLIFF file:
pt: Selecione o formato por defeito para o ficheiro XLIFF:

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
pt: Definir se as traduções devem ser publicadas assim que recebidas. Nota: Se selecionar Publicar, a tradução apenas será publicada caso o documento original esteja publicado quando a tradução for recebida.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Basket
pt: Esvaziar o Cesto

en: Clear log
pt: Apagar registo

en: Clear search
pt: Limpar pesquisa

en: Collapse
pt: Ocultar

en: Committing jobs...
pt: Trabalhos a submeter...

en: Communication Log
pt: Registo de Comunicação

en: Communication logging is currently disabled. To allow WPML support to help you with issues related to sending content to translation, you need to enable the communication logging.
pt: O registo de comunicação está actualmente desactivado. Para permitir ao Suporte de WPML ajudar no caso de problemas relacionados com o envio de conteúdos para tradução, será necessário activar o registo de comunicação.

en: Complete
pt: Completo

en: Complete the authentication
pt: Concluir a autenticação

en: Completed
pt: Concluído

en: Configure
pt: Configurar

en: Congratulations for choosing %s to translate your site's content. To avoid high costs and wasted time, please watch our short video.
pt: Parabéns por escolher o %s para traduzir o conteúdo do seu website. Para evitar custos elevados e perdas de tempo, assista ao nosso curto video.

en: Connect this site to your %s account
pt: Conectar este website à sua conta %s

en: Contact
pt: Contactar

en: Content duplication
pt: Duplicação de conteúdo

en: Content that was created with WPML's Classic Translation Editor
pt: O conteúdo foi criado com o Editor de Tradução Clássico do WPML

en: Content updates log
pt: Registo de actualizações de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue to %s
pt: Continuar para %s

en: Copy & Overwrite all fields
pt: Copiar & Substituir todos os campos

en: Copy all fields from original
pt: Copiar todos os campos do original

en: Copy from original
pt: Cópia do original

en: Copy from original language if translation language uses encoded URLs
pt: Copiar do idioma original se o idioma da tradução utilizar URLs codificados

en: Copy from original to translation
pt: Copiar do original para a tradução

en: Copy once
pt: Copiar uma vez

en: Copy to empty fields only
pt: Copiar campos vazios apenas

en: Could not find user!
pt: Não foi possível encontrar o utilizador!

en: Could not retrieve file from archive.
pt: Não foi possível recuperar o ficheiro do arquivo

en: Could not update the translation pickup mode.
pt: Não foi possível atualizar o processo de seleção de tradução.

en: Count time
pt: Contagem de tempo

en: Create a new user and set as Translation Manager
pt: Criar um novo utilizador e definir como Gestor de Tradução

en: Create a new user and set as Translator
pt: Criar um novo utilizador e definir como Tradutor

en: Create a new user to be the Translation Manager
pt: Criar um novo utilizador para assumir a função de Gestor de Tradução

en: Create an account in one minute
pt: Criar uma conta num minuto

en: Custom Fields
pt: Campos Personalizados

en: Custom Fields Translation
pt: Tradução de campos personalizados

en: Custom Term Meta Translation
pt: Tradução de Meta Termo Personalizado

en: Custom XML Configuration
pt: Configuração de XML Personalizado

en: Custom XML configuration
pt: Configuração XML personalizada

en: Custom fields
pt: Campos personalizados

en: Custom posts slug translation options
pt: Opções de tradução de slugs das mensagens personalizadas

en: Date
pt: Data

en: De-authorize
pt: Desautorizar

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Deadline
pt: Prazo

en: Dear %s,
pt: Caro(a) %s,

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Did you know that you can also set Translation Services and professional translators will handle your translation?
pt: Sabia que também pode definir Serviços de Tradução e tradutores profissionais efetuarão as suas traduções?

en: Direction
pt: Direção

en: Disable logging
pt: Desactivar o registo

en: Disable the possibility of creating accounts for users on wpml.org
pt: Desativar a possibilidade de criar contas para utilizadores em wpml.org

en: Dismiss
pt: Desistir

en: Dismiss this message.
pt: Ignorar esta mensagem.

en: Dismiss this notice.
pt: Ignorar este aviso.

en: Display 20 results per page
pt: Mostrar 20 resultados por página

en: Display all results
pt: Apresentar todos os resultados

en: Displaying
pt: A mostrar

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: A apresentar %s&#8211;%s de%s

en: Do nothing
pt: Não fazer nada

en: Do nothing - all new line characters will stay untouched.
pt: Ignorar - todos os novos carateres de linha permanecerão inalterados.

en: Document status
pt: Estado do documento

en: Documentation
pt: Documentação

en: Don't include already translated terms in the translation editor
pt: Não insira termos já traduzidos no editor de tradução

en: Don't show this again.
pt: Não mostrar novamente.

en: Don't show this warning again
pt: Não mostrar este aviso novamente

en: Don't translate
pt: Não traduzir

en: Don't update translation
pt: Não atualizar a tradução

en: Done
pt: Realizado

en: Done!
pt: Pronto!

en: Download the translated XLIFF file
pt: Descarregar o ficheiro XLIFF traduzido

en: Downloading XLIFF file...
pt: A descarregar o ficheiro XLIFF ...

en: Downloading translations...
pt: A descarregar traduções...

en: Draft
pt: Rascunho

en: Duplicate
pt: Duplicado (noun) / Duplicar (verb)

en: Duplicate content
pt: Duplicar conteúdo

en: Duplicating
pt: A dupllicar

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Languages
pt: Editar idiomas

en: Edit Translation Priority
pt: Editar Prioridade da Tradução

en: Edit anyway
pt: Avançar com a edição

en: Edit independently
pt: Editar independentemente

en: Edit language pair(s) for translator
pt: Editar um ou vários pares de idiomas para o tradutor

en: Edit note for the translators
pt: Editar nota para os tradutores

en: Edit the %s translation
pt: Editar a %s tradução

en: Edit translatable strings
pt: Editar strings traduzíveis

en: Edit user
pt: Editar utilizador

en: Email
pt: E-mail

en: Email:
pt: E-mail:

en: Enable logging
pt: Activar o registo

en: Enable other translation services
pt: Activar outros serviços de tradução

en: Enter here your %s authentication details
pt: Inserir aqui os seus detalhes de autenticação de %s

en: Error
pt: Erro

en: Error details
pt: Detalhes do erro

en: Errors:
pt: Erros:

en: Estimated cost: %s USD
pt: Custo estimado: %s USD

en: Every %d Minutes
pt: A cada %d minutos

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Expand
pt: Expandir

en: Export
pt: Exportar

en: Export XLIFF %s
pt: Exportar XLIFF %s

en: Export all filtered jobs of %1$s from %2$s to %3$s in %4$s:
pt: Exportar todos os trabalhos filtrados de %1$s desde %2$s a %3$s em %4$s:

en: Export all jobs:
pt: Exportar todos os trabalhos:

en: Export full log in CSV
pt: Exportar registo completo em formato CSV

en: External Actions
pt: Ações Externas

en: External package ID: %d
pt: ID do pacote externo: %d

en: Failed step: %s
pt: Etapa falhada: %s

en: Failed to disconnect posts
pt: Falha ao desconectar artigos

en: Failed to send email
pt: Falha ao enviar o e-mail

en: Filter
pt: Filtro

en: Finished Post Duplication
pt: Duplicação de artigo terminada

en: First available
pt: Primeiro disponível

en: First name:
pt: Nome:

en: First page
pt: Primeira página

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
pt: Corrigir o campo "tp_id" de Trabalhos de Tradução do WPML

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
pt: Corrige o campo "tp_id" dos trabalhos de tradução do WPML e define o estado como "em curso" (é necessária ação manual para ressincronizar o estado das traduções + descarregar as traduções). Aceita os valores de ID dos trabalhos separados por virgulas (rid).

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
pt: Para componentes WPML pode receber actualizações a partir do seu %s ou automaticamente, após registar-se no WPML.

en: For retrieving debug information for communication between your%s site and the translation system, use the <a href="%s">communication log</a> page.
pt: Para obter informação debug para comunicação entre o seu%s website e o sistema de tradução, utilize a página <a href="%s">registo de comunicação</a>.

en: From
pt: De

en: From %1$s to %2$s:
pt: De %1$s a %2$s:

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Generated by WPML plugin, running on %s.
pt: Gerado pelo plugin WPML, a ser executado em %s.

en: Get translations
pt: Obter traduções

en: Getting Started Guide
pt: Guia de Introdução

en: Give a name to the batch. If omitted, the default name will be applied.
pt: Nomear o batch. Se omitido, o nome padrão será aplicado.

en: Go back
pt: Voltar

en: Help
pt: Ajuda

en: Here is the full list of translation services that are integrated with WPML. With any service that you choose, you enjoy a streamlined process.
pt: Esta lista inclui todos os serviços de tradução que estão integrados no WPML. Qualquer que seja o serviço que selecione, beneficiará de um processo simplificado.

en: Hi %s,
pt: Olá %s,

en: Hide completed
pt: Esconder textos concluídos

en: Hide system fields
pt: Esconder campos de sistema

en: Hide this
pt: Ocultar isto

en: How new lines characters in XLIFF files should be handled?
pt: Como tratar caracteres em novas linhas em ficheiros XLIFF?

en: How should the site receive completed translations from Translation Service?
pt: Modo como as traduções terminadas pela Agência de Tradução devem ser rececionadas pelo website.

en: How to find API token in %s
pt: Como encontrar o código de API em %s

en: How to translate posts and pages
pt: Como traduzir publicações e páginas

en: How to work correctly with %s
pt: Como trabalhar corretamente com %s

en: How to write Language Configuration Files
pt: Como escrever ficheiros de Configuração de Idioma

en: I am about to stop any ongoing work done by %1$s.
pt: Estou prestes a parar qualquer trabalho a decorrer efectuado por %1$s.

en: I want to set a "Translation Manager" who will choose the translators for this site
pt: Quero definir um "Gestor de Tradução" responsável pela escolha dos tradutores deste website

en: ICanLocalize migration could not complete
pt: A migração de ICanLocalize não pode ser concluída

en: If the problem continues, please contact %s.
pt: Se o problema persistir, entre em contacto com %s.

en: If this is not your production site (it's a staging or testing site), please do not run the update.
pt: Se não estiver no seu website de produção (trata-se de um website de simulação ou de teste), não execute a atualização.

en: If you are in a production site, you have to run this update before you can send more content for translation and receive completed translations.
pt: Se se encontra num website de produção, terá de executar esta atualização antes de poder enviar mais conteúdo para tradução e receber as traduções terminadas.

en: If you don't have one, you can create it after clicking the authenticate button.
pt: Caso não possua uma conta, pode criá-la após clicar no botão autenticar.

en: If you have sent content to %1$s, you should cancel the projects in %1$s system. Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
pt: Caso tenha enviado conteúdo para %1$s, deverá cancelar os projetos no sistema %1$s. Qualquer trabalho que seja concluído após esta redefinição, não poderá ser recebido pelo seu website.

en: If you wish to use %1$s, please go to %2$s and use the %3$s button.
pt: Se pretender utilizar %1$s, vá a %2$s e use o botão %3$s.

en: If you wish to use only local translators, please go to %1$s and use the %2$s button.
pt: Se pretender alocar apenas tradutores locais, vá a %1$s e use o botão %2$s.

en: Import / Export XLIFF
pt: Importar / Exportar ficheiro XLIFF

en: In basket
pt: No cesto

en: In order to add jobs to the queue you must:
pt: Para adicionar trabalhos à lista de espera deve:

en: In progress
pt: Em progresso

en: In the %1$s page, choose who will translate.
pt: Na página %1$s , selecione quem irá traduzir.

en: In the translation basket
pt: No cesto de tradução

en: Include XLIFF files in notification emails
pt: Incluir arquivos XLIFF nos emails de notificação

en: Include XLIFF files in the notification emails
pt: Incluir ficheiros XLIFF nos e-mails de notificação

en: Incompatible Archive.
pt: Arquivo não compatível.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Message]
en: Are you sure you want to do this?
pt: Tem a certeza que pretende avançar?

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 No]
en: No
pt: Não

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Yes]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 00 Title]
en: Incomplete local translation jobs
pt: Trabalhos de tradução locais incompletos

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 01 Cancelled]
en: Cancelled local translation jobs:
pt: Trabalhos de tradução locais cancelados:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 02 Open]
en: Open local translation jobs:
pt: Abrir trabalhos locais de tradução:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 03 Error]
en: Unable to cancel some or all jobs
pt: Impossível cancelar alguns ou todos os trabalhos

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 04 Error]
en: Unable to complete the action
pt: Impossível completar a acção

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 10 Close button]
en: Local translation jobs will be kept and the above notice hidden.
pt: Trabalhos de tradução locais serão mantidos e a noticia acima escondida.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 20 Close button]
en: Close
pt: Fechar

en: Inside your %s account, you will find an "API token". This token allows WPML to connect to your account at %s to send and receive jobs.
pt: Na sua conta %s, encontrará um "código de API". Este código permite que o WPML estabeleça uma ligação com a sua conta em %s, para enviar e receber trabalhos.

en: Invalid Request
pt: Pedido Inválido

en: Invalid Request.
pt: Pedido inválido.

en: It was not possible to refresh the active translation service information.
pt: Não foi possível atualizar a informação do serviço de tradução ativo.

en: Items
pt: Elementos

en: Items sent for translation!
pt: Elementos enviados para tradução!

en: Job %1$s: %2$s - %3$s
pt: projeto %1$s: %2$s - %3$s

en: Job ID is missing
pt: ID do trabalho está em falta

en: Job waiting for a translator in %s
pt: Projecto à espera de tradutor em %s

en: Jobs
pt: Trabalhos

en: Jobs canceled
pt: Trabalhos cancelados

en: Jobs committed...
pt: Trabalhos submetidos...

en: Jobs could not be created in Advanced Translation Editor. Please try again or contact the WPML support for help.
pt: Não foi possível criar os trabalhos no Editor de Tradução Avançado. Tente novamente ou contacte o suporte de WPML para obter ajuda.

en: Jobs that are waiting for translation
pt: Trabalhos à espera de serem traduzidos

en: Language
pt: Língua

en: Language Pairs
pt: Pares de Idiomas

en: Language filtering has been disabled because you already have items in %s in the basket.
pt: O filtro por idioma foi desativado devido ao facto de já ter elementos em %s no cesto.

en: Language pair
pt: Par de idiomas

en: Language pairs not refreshed, please try again
pt: Pares de idiomas não atualizados. tente novamente

en: Language pairs refreshed
pt: Pares de idiomas atualizados

en: Languages
pt: Línguas

en: Last attempt was on
pt: A última tentativa foi a

en: Last check: %s
pt: Última verificação: %s

en: Last error
pt: Último erro

en: Last name:
pt: Apelido:

en: Last page
pt: Última página

en: Learn how to translate content that comes from Gutenberg
pt: Saiba mais como traduzir conteúdo oriundo de Gutenberg

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Learn more about WPML's Advanced Translation Editor
pt: Saiba mais sobre o Editor de Tradução Avançado do WPML

en: Learn more about the different translation options
pt: Saiba mais sobre as diferentes opções de tradução

en: Link to original document %d
pt: Ligação ao documento original %d

[ctx: List of translation jobs: %s replaced by "list of translation jobs"]
en: You can see all the jobs that you sent and their deadlines in the %s.
pt: Na %s pode visualizar todos os trabalhos que submeteu e os respetivos prazos.

[ctx: List of translation jobs: used to build a link to the translation jobs page]
en: list of translation jobs
pt: lista de trabalhos de tradução

en: Loaded
pt: Carregado(a)

en: Loading jobs...
pt: A carregar trabalhos...

en: Looking for a different translation service?
pt: À procura de um serviço de tradução diferente?

en: Looks like you are running a multilingual WooCommerce site. To easily translate WooCommerce products and categories, you should use %s
pt: Parece que está a utilizar um website WooCommerce multilingue. Para traduzir produtos e categorias WooCommerce, deve usar %s

en: Machine Translation
pt: Tradução Automática

en: Manage your translators
pt: Gerir os seus tradutores

en: Migration to ICL 2.0
pt: Migração para o ICL 2.0

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Minor edit
pt: Pequena edição

en: Minor edit - don't update translation
pt: Edição pequena - não actualizar a tradução

en: Missing or wrong data:
pt: Dados em falta ou errados:

en: More
pt: Mais

en: More information
pt: Mais informações

en: Multilingual Content Setup
pt: Definição de conteúdo multi-idioma

en: My test translation went fine.
pt: A minha tradução teste correu bem.

en: Name
pt: Nome

en: Navigation
pt: Navegação

en: Need help translating? Read how to use %s.
pt: Necessita de ajuda com a tradução? Saiba mais sobre como usar %s.

en: Need help with translation?
pt: Necessita de ajuda com uma tradução?

en: Need help? See
pt: Necessita de ajuda? Ver

en: Need translators?
pt: Precisa de tradutores?

en: Needs refresh - Some items of this type are not counted
pt: É necessário atualizar - Alguns dos elementos deste tipo não são contados

en: Needs update
pt: Necessita actualização

en: Needs updating
pt: Precisa de ser atualizado

en: New Translation Priority Name
pt: Novo Nome de Prioridade da Tradução

en: New content
pt: Novo conteúdo

en: New lines character
pt: Caracteres de novas linhas

en: New translation job from %s
pt: Novo trabalho de tradução de %s

en: Next page
pt: Próxima página

en: No account at %s?
pt: Não possui uma conta em %s?

en: No custom fields found. It is possible that they will only show up here after you add more posts after installing a new plugin.
pt: Sem campos personalizados encontrados. É possível que seja apenas apresentados aqui depois de ter adicionado mais publicações após a instalação de um novo plugin.

en: No documents found
pt: Nenhum documento encontrado

en: No duplicate posts found to disconnect.
pt: Nenhum artigo duplicado encontrado para desconectar.

en: No items found in basket
pt: Nenhum elemento encontrado no cesto

en: No matches
pt: Sem correspondências

en: No selected translators!
pt: Nenhum tradutor selecionado!

en: No term meta found. It is possible that they will only show up here after you add/create them.
pt: Nenhuma meta termo encontrada. É possível que apenas apareçam aqui após a sua criação/adição.

en: No translation jobs found
pt: Sem trabalhos de tradução encontrados

en: No translation jobs were selected for export.
pt: Não foram selecionados trabalhos para exportar.

en: No translation languages configured for this user.
pt: Sem idiomas de tradução configurados para este utilizador.

en: None found
pt: Nenhum(a) encontrado(a)

en: Not loaded
pt: Não carregado(a)

en: Not needed
pt: Não necessário

en: Not set
pt: Não definido(a)

en: Not sure? %s.
pt: Não tem a certeza? %s.

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Not translated or needs updating
pt: Não traduzido ou necessita actualização

en: Note for the translators
pt: Nota para os tradutores

en: Nothing found
pt: Nenhum encontrado

en: Notification emails to the translation manager
pt: E-mails de notificação para o gestor de tradução

en: Notification emails to translators
pt: E-mails de notificação para tradutores

en: Notification emails:
pt: E-mails de notificação:

en: Notify the translation manager when jobs are completed %s
pt: Notificar o gestor da tradução quando os trabalhos estiverem completos %s

en: Notify the translation manager when jobs are late by %s days
pt: Notificar o gestor de tradução quando os trabalhos estiverem atrasados %s dias

en: Notify translators when new jobs are waiting for them
pt: Notificar tradutores quando houver novos trabalhos disponíveis

en: Notify translators when they are removed from jobs
pt: Notificar tradutores quando os mesmos tiverem sido removidos de trabalhos

en: Number of attempts made
pt: Número de tentativas realizadas

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Number of strings
pt: Número de textos

en: Number of words
pt: Número de palavras

en: Once the translation jobs are completed, you can get them into your site by using the %1$s button on the %2$s page.
pt: Assim que os trabalhos de tradução estiverem concluídos, pode aplicá-los ao seu website usando o botão %1$s na página %2$s.

en: One more step before you can use %s
pt: Só mais um etapa antes que possa usar %s

en: One of the selected strings is in a language that is not activate. It can not be added to the translation basket.
pt: Um dos textos seleccionados está num idioma que ainda não está activo. Não pode ser adicionado ao cesto de traduções.

en: One or more strings sent to %s
pt: Um ou mais textos enviados para %s

en: Only Translation Managers can add translators to the site. You can assign a different WordPress user to be the site's Translation Manager or make yourself a Translation Manager.
pt: Apenas os Gestores de Tradução podem adicionar tradutores ao website. Pode inserir outro utilizador WordPress como Gestor de Tradução do website ou atribua a si essa função.

en: Only myself (%s)
pt: Apenas eu mesmo (%s)

en: Only select this option if you have no pending jobs or you are sure of what you are doing.
pt: Selecione esta opção apenas se não tiver nenhum trabalho pendente ou se tiver certeza do que está a fazer.

en: Open in Translation Editor
pt: Abrir no Editor de Tradução

en: Optional
pt: Opcional

en: Original Page
pt: Página Original

en: Other Translation Services
pt: Outros Serviços de Tradução

en: Overdue translation jobs report
pt: Relatório de trabalhos de tradução com atraso

en: PHP Extension
pt: Extensão PHP

en: PHP Setting
pt: Definição PHP

en: PRO translation has been reset.
pt: PRO translation foi reiniciado.

en: Page URL
pt: URL da Página

en: Partial translation
pt: Tradução parcial

en: Partner Translation Services
pt: Serviços de Tradução Parceiros

en: Pending Review
pt: Análise pendente

[ctx: Pickup Log Column]
en: Batch ID
pt: ID de Batch

[ctx: Pickup Log Column]
en: Content status
pt: Estado do conteúdo

[ctx: Pickup Log Column]
en: Content type
pt: Tipo de Conteúdo

[ctx: Pickup Log Column]
en: Debug data
pt: Dados de depuração

[ctx: Pickup Log Column]
en: Edit URL of original
pt: Editar URL do original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Edit URL of translation
pt: Editar URL da tradução

[ctx: Pickup Log Column]
en: Element type
pt: Tipo de elemento

[ctx: Pickup Log Column]
en: Front-end URL of original
pt: URL do Front-end do original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Front-end URL of translation
pt: URL do Front-end da tradução

[ctx: Pickup Log Column]
en: Job ID
pt: ID do trabalho

[ctx: Pickup Log Column]
en: Job state
pt: Estado do Trabalho

[ctx: Pickup Log Column]
en: Language code
pt: Código de idioma

[ctx: Pickup Log Column]
en: New or updated
pt: Novo(a) ou actualizado(a)

[ctx: Pickup Log Column]
en: Original element ID
pt: ID do elemento original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup CMS_ID
pt: Recolha CMS_ID

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup ID
pt: ID de Recolha

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup method
pt: Método de recolha

[ctx: Pickup Log Column]
en: Serialized data
pt: Dados serializados

[ctx: Pickup Log Column]
en: Source language
pt: Idioma de Origem

[ctx: Pickup Log Column]
en: Source language code
pt: Código do idioma de origem

[ctx: Pickup Log Column]
en: Status of original
pt: Estado do original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Status of translation
pt: Estado da tradução

[ctx: Pickup Log Column]
en: Target language
pt: Idioma de Chegada

[ctx: Pickup Log Column]
en: Time
pt: Tempo

[ctx: Pickup Log Column]
en: Title
pt: Título

[ctx: Pickup Log Column]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Pickup Log Value]
en: New
pt: Novo

[ctx: Pickup Log Value]
en: Updated
pt: Atualizado

en: Please activate translation service first.
pt: Activar primeiro o serviço de tradução.

en: Please be advised that editing this term's translation here will change the value of the term in general. The changes made here, will not only affect this post!
pt: Por favor, tenha em atenção que ao editar aqui a tradução deste termo alterará o valor do termo em geral. As alterações efetuadas aqui afetarão não apenas este artigo!

en: Please choose
pt: Selecionar

en: Please contact WPML support and give them the following debug information:
pt: Contactar o suporte WPML e enviar-lhes a seguinte informação de debug:

en: Please contact your administrator.
pt: Contactar o seu administrador.

en: Please open the confirmation email that you received and click on the link inside it to confirm your email.
pt: Abra o e-mail de confirmação que recebeu e clique na ligação enviada para confirmar o seu e-mail.

en: Please refer to the <a href="%s">Translation Management dashboard</a> for the exact status of this translation.
pt: Verifique no <a href="%s">Painel de Controlo de Translation Management</a> para saber o estado exato da tradução.

en: Please register WPML to enable the professional translation option
pt: Por favor registe o WPML para activar a opção a tradução profissional

en: Please select at least one document to translate.
pt: Por favor, seleccione, pelo menos, um documento a traduzir.

en: Please select at least one language to translate into.
pt: Seleccione, pelo menos, uma língua para traduzir

en: Please try again in a few minutes. If the problem persists, please contact %s.
pt: Tente novamente em alguns minutos. Se o problema persistir, entre em contacto com %s.

en: Please update all components which you are using.
pt: Por favor actualize todos os componentes que está a utilizar.

en: Please wait a few minutes and try again to see if there’s a temporary problem.
pt: Aguardar alguns minutos e tentar novamente para verificar se existe algum problema temporário.

en: Please, check the %2$s page for more details.
pt: Verifique a página %2$s para mais informações.

en: Post "%s" will be ignored for %s, because it is an original post.
pt: O artigo "%s" será ignorado por %s, por se tratar de um artigo original.

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already in progress.
pt: O artigo "%s" será ignorado pelo(a) %s, porque a tradução já está em curso.

en: Post Types Translation
pt: Tradução Post Types

en: Post parent
pt: Artigo raiz

en: Posts and pages synchronization
pt: Sincronização de publicações e páginas

en: Preparing for translation...
pt: A preparar para tradução...

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Priority
pt: Prioridade

en: Private
pt: Privado

en: Problem receiving translation jobs?
pt: Tem tido problemas a rececionar trabalhos de tradução?

en: Processing posts... %1$s of %2$s done.
pt: A processar artigos... %1$s de %2$s concluídos.

en: Processing strings... %1$s of %2$s done.
pt: A processar textos... %1$s de %2$s concluídos.

[ctx: Promote translation services: %s replaced by "professional translation services integrated with WPML"]
en: Need faster translation work? Try one of the %s.
pt: Necessita trabalhos de tradução mais rápidos? Experimente um dos %s.

[ctx: Promote translation services: used to build a link to the translation services page]
en: professional translation services integrated with WPML
pt: serviços de tradução profissional integrados no WPML

en: Publish status
pt: Estado da Publicação

en: Published
pt: Publicado

en: Ranking
pt: Classificação

en: Read more on %s
pt: Saiba mais em %s

en: Read the %1$s to learn about translating images, menus, widgets and more.
pt: Consulte o %1$s para saber mais sobre tradução de imagens, menus, widgets, etc.

en: Recalculate
pt: Recalcular

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh Translation Services
pt: Atualizar Serviços de Tradução

en: Refresh information
pt: Atualizar informação

en: Refresh language pairs
pt: Atualizar pares de idiomas

en: Refreshing translation service information...
pt: A atualizar a informação do serviço de tradução ...

en: Remember to authenticate this site's connection with %1$s. Before you authenticate, you cannot send jobs to translation to %1$s.
pt: Lembre-se de autenticar a ligação deste website com %1$s. Antes de autenticar, não é possível enviar trabalhos de tradução para %1$s.

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Translation Manager
pt: Remover Gestor de Tradução

en: Remove from Translation Basket
pt: Remover do Carrinho de Tradução

en: Remove me as a translator
pt: Remover-me como tradutor

en: Removed from translation job on %s
pt: Removido do trabalho de tradução em %s

en: Request activation
pt: Solicitar ativação

en: Request activation from
pt: Solicitar um formulário de ativação

en: Request activation to receive an email with directions to activate the service.
pt: Solicitar ativação para receber um e-mail com instruções para ativar o serviço.

en: Request to use WPML's Advanced Translation Editor by %s
pt: Pedido para usar o Editor de Tradução Avançado do WPML pelo website %s

en: Required
pt: Obrigatório

en: Resend that email
pt: Reenviar esse e-mail

en: Reset filter
pt: Reiniciar filtro

en: Reset filters
pt: Reiniciar filtros

en: Reset professional translation state
pt: Reiniciar o estado da tradução profissional

en: Resign
pt: Demitir-se

en: Reusable Block
pt: Bloco Reutilizável

en: Rollback jobs...
pt: Trabalhos de Retroversão...

en: Rollback migration (use at your own risk!)
pt: Reversão da migração (a utilização do reversão é da exclusiva responsabilidade do utilizador!)

en: Run now
pt: Executar agora

en: Running this update on a non-production site will make it impossible to correctly run it on the production site.
pt: Se executar esta atualização num website que não seja de produção, será impossível executar a atualização corretamente no website de produção.

en: Same as the original document
pt: O mesmo do documento original

en: Save
pt: Guardar

en: Save & Close
pt: Guardar & Fechar

en: Saving...
pt: A guardar...

en: Scan now and adjust links
pt: Pesquisar agora e ajustar ligações

en: Scheduled
pt: Calendarizado

en: Search
pt: Procurar

en: Search for
pt: Pesquisar

en: Search for user
pt: Pesquisar o utilizador

en: Select
pt: Selecionar

en: Select additional options
pt: Selecionar opções adicionais

en: Select all
pt: Seleccionar todas

en: Select an existing WordPress user (needs to be an editor or above)
pt: Selecionar um utilizador WordPress existente (é necessário que seja um editor ou superior)

en: Select an existing user and set as Translation Manager
pt: Selecionar um utilizador existente e definir como Gestor de Tradução

en: Select an existing user and set as Translator
pt: Selecionar um utilizador existente e definir como Tradutor

en: Select status
pt: Selecionar estado

en: Select the xliff file or zip file to upload from your computer:&nbsp;
pt: Selecione o ficheiro xliff or ficheiro zip para carregar do seu computador:&nbsp;

en: Select translator
pt: Selecionar tradutor

en: Send
pt: Enviar

en: Send all items for translation
pt: Enviar todos os elementos para tradução

en: Send me a notification email when there is something new to translate
pt: Enviar-me um e-mail de notificação sempre que houver algum texto novo para traduzir

en: Sending batch %s to translation.
pt: Enviar lote %s para tradução.

en: Sending for translation
pt: A enviar para tradução

en: Sent on
pt: Enviado em

en: Service activated.
pt: Serviço ativo.

en: Service invalidated.
pt: Serviço Inválido.

en: Services Refreshed.
pt: Serviços Atualizados.

en: Set a Translation Manager
pt: Definir um Gestor de Tradução

en: Set language pair(s)
pt: Definir um ou vários pares de idiomas

en: Set language pair(s) for Translator %USERNAME%
pt: Definir um ou vários pares de idiomas para o Tradutor %USERNAME%

en: Set-up the translation
pt: Configurar a tradução

en: Settings
pt: Definições

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Show differences
pt: Mostrar diferenças

en: Show other professional translation options
pt: Mostrar outras opções de tradução profissional

en: Show system fields
pt: Mostrar campos de sistema

en: Show translation instructions in the list of pages
pt: Mostrar instruções de tradução na lista de páginas

en: SimpleXML extension
pt: Extensão SimpleXML

en: SimpleXML extension is required for using XLIFF files in WPML Translation Management.
pt: É necessária a extensão SimpleXML para usar os ficheiros XLIFF no WPML Translation Management.

en: SimpleXML missing!
pt: SimpleXML em falta!

en: Skip this step - I don't need to add more translators
pt: Ignorar este passo - Não é necessário adicionar mais tradutores

en: Some communications with the translation proxy are locked.
pt: Algumas comunicações com o proxy de tradução estão bloqueadas.

en: Some fields in translation are already filled!
pt: Alguns campos de tradução já estão preenchidos!

en: Some of the content that you selected for translation includes fields that are encoded. Translators will not be able to work on this kind of content, so we removed it from the job.
pt: Algum do conteúdo que selecionou para tradução incluem campos codificados. Os tradutores não conseguirão traduzir este tipo de conteúdo, por essa razão removemos este conteúdo do trabalho.

en: Sorry, the email could not be sent to %s for an unknown reason.
pt: Lamentamos mas não foi possível enviar o e-mail para %s, por um motivo desconhecido.

en: Sort
pt: Ordenar

en: Spell checker
pt: Verificador ortográfico

en: Start the update
pt: Iniciar a atualização

en: Start update
pt: Iniciar atualização

en: Status
pt: Estado

en: Status checked:
pt: Estado verificado:

en: String "%s" has not been sent.
pt: A string "%s" não foi enviada.

en: String "%s" will be ignored for %s, because translation is already waiting for translator.
pt: A String "%s" será ignorada por %s, pois a tradução já está à espera para tradução.

en: String job
pt: Trabalho de string

en: String package job
pt: Trabalho de pacote de strings

en: Strings in different languages are selected. They can not be added to the translation basket.
pt: Textos em idiomas diferentes foram seleccionados. Não podem ser adicionados ao cesto de traduções.

en: Strings in the basket
pt: Textos no cesto

en: Submitted data is not valid.
pt: Dados submetidos não são válidos

en: Successfully disconnected posts
pt: Artigos desconectados com sucesso

en: Suggested deadline:
pt: Prazo sugerido:

en: Summary
pt: Resumo

en: Support for all content types
pt: Suporte para todos os tipos de conteúdo

en: Switch to using the Advanced Translation Editor (old translations may be unusable)
pt: Alternar para usar o Editor de Tradução Avançado (traduções antigas podem não poder ser utilizadas)

en: Synchronize translators and translation managers
pt: Sincronizar tradutores e gestores de tradução

en: Synchronizing batch...
pt: A sincronizar o lote...

[ctx: Take a translation job waiting for a translator]
en: take it
pt: Aceitar

en: Take and translate
pt: Aceite e traduza

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: Taxonomies Translation
pt: Tradução de Taxonomias

en: Tell us which one
pt: Indique-nos qual

en: Term Meta
pt: Meta Termo

en: Terms translation is disabled
pt: A tradução de termos está desativada

en: The %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
pt: %s usa uma memória de tradução, que pode reduzir o número de palavras a traduzir.

en: The XML could not be saved.
pt: O XML não pode ser guardado.

en: The XML has been saved.
pt: O XML foi guardado.

en: The XML is not valid:
pt: O XML não é válido:

en: The XML is valid.
pt: O XML é válido.

en: The archive contains one or more empty files.
pt: O arquivo contém um ou mais ficheiros vazios.

en: The authentication didn't work. Please make sure you entered your details correctly and try again.
pt: A autenticação não funcionou. Assegure-se que introduziu corretamente os seus detalhes e tente novamente.

en: The basket is empty
pt: O cesto está vazio

en: The batch name was appended with the source language of its elements.
pt: O nome do batch foi anexado com o idioma de partida dos seus elementos.

en: The below exception has occurred while communicating with Translation Proxy, please try again later or contact support if the problem persists:
pt: A excepção abaixo ocorreu durante a comunicação com o Translation Proxy, por favor tente novamente mais tarde ou contacte o suporte se o problema persistir:

en: The communication error with Translation Proxy has appeared. Please try later.
pt: Ocorreu um erro de comunicação com o Proxy de Tradução. Por favor tente novamente mais tarde.

en: The communication log is empty.
pt: O registo de comunicação está vazio.

en: The constant DISABLE_WP_CRON should not be set to true.
pt: A constante DISABLE_WP_CRON não deve estar definida como verdadeiro.

en: The constant WPML_ENVIRONMENT is set to "Test".
pt: A constante WPML_ENVIRONMENT está definida como "Test".

en: The deadline that you set for the following jobs has passed:
pt: O prazo que definiu para os seguintes trabalhos, já foi ultrapassado:

en: The following components are not updated:
pt: Os seguintes componentes não estão actualizados:

en: The following table lists the content which professional translation updated or created.
pt: A tabela seguinte lista o conteúdo que foi criado ou actualizado por tradutores profissionais.

en: The items you have selected are now in the translation basket &ndash;
pt: Os elementos seleccionados estão neste momento no cesto &ndash;

en: The job is already canceled
pt: O trabalho já foi cancelado

en: The job is already finished
pt: O trabalho já está concluído

en: The length of the batch name exceeds the maximum length of %s
pt: O tamanho do nome do batch excede o máximo do tamanho de %s

en: The log is empty.
pt: O registo está vazio.

en: The number of words WPML will send to translation:
pt: O número de palavras que o WPML enviará para tradução:

en: The original has been deleted!
pt: O original foi apagado!

en: The original post cannot be retrieved
pt: Este artigo original não pode ser recuperado

en: The site will fetch translations manually
pt: Este sítio irá recolher as traduções manualmente.

en: The translation for %1$s from %2$s to %3$s was canceled on the Translation Service. You can send this document to translation again from the Translation Dashboard.
pt: A tradução de %1$s, de %2$s para %3$s, foi cancelada no Serviço de Tradução. Pode enviar este documento para tradução novamente a partir do Painel de Tradução.

en: The translation job (%s) doesn't belong to you.
pt: O trabalho de tradução(%s) não pertence a si.

en: The translation job was completed on time.
pt: O trabalho de tradução foi concluído dentro do prazo.

en: The translation process with %1$s was reset.
pt: O processo de tradução com %1$s foi redefinido.

en: The translator %1$s is requesting to use the Advanced Translation Editor on site %2$s.
pt: O tradutor %1$s está a solicitar para usar o Editor de Tradução Avançado no website %2$s.

en: The translator %1$shas completed the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
pt: O(a) tradutor(a) %1$sconcluiu o trabalho de tradução de "%2$s", de %3$s para %4$s.

en: The translator %1$shas updated the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
pt: O(a) tradutor(a) %1$s atualizou o trabalho de tradução no documento "%2$s" de %3$s para %4$s.

en: The type of the post cannot be retrieved
pt: O tipo de artigo não pode ser recuperado

en: The uploaded xliff file does not seem to be properly formed.
pt: O ficheiro xliff carregado não parece estar correctamente formado.

en: The uploaded xliff file doesn't belong to this system.
pt: O ficheiro xliff descarregado não pertence a este sistema.

en: The xliff file could not be read.
pt: O ficheiro xliff não foi lido com sucesso.

en: There are %s jobs waiting for a translator:
pt: Existem %s trabalhos a aguardarem tradutor:

en: There are %s jobs, which you can take (not specifically assigned to you):
pt: Existem %s trabalhos disponíveis, que pode aceitar (não foram especificamente atribuídos a si):

en: There are base64 encoded fields in this document
pt: Existem campos codificados base64 neste documento

en: There are no Jobs in the queue.
pt: Não existem Trabalhos em lista de espera.

en: There is 1 job waiting for a translator:
pt: Existe 1 trabalho a aguardar um tradutor:

en: There is 1 job, which you can take (not specifically assigned to you):
pt: Existe 1 trabalho disponível, que pode aceitar (não foi especificamente atribuído a si):

en: There is a problem with your translation service.
pt: Existe um problema com o seu serviço de tradução.

en: There is new translated content on this site. You can scan posts and strings to adjust links to point to translated content.
pt: Existe novo conteúdo traduzido neste website. Pode pesquisar artigos e textos para ajustar ligações a redirecionar para o conteúdo traduzido.

en: There was a problem communicating with ATE: %s
pt: Ocorreu um problema ao comunicar com ATE: %s

en: This %s
pt: Este(a) %s

en: This batch name already exists and was modified to ensure unique naming
pt: O nome deste batch já existe e foi modificado para assegurar um nome único

en: This content came from the Gutenberg editor and you need to translate it carefully so that formatting in not broken.
pt: Este conteúdo é oriundo do editor Gutenberg e é necessário traduzir com cuidado para que a formatação não seja afetada.

en: This deadline is what WPML suggests according to the amount of work that you already sent to this translator. You can modify this date to set the deadline manually.
pt: Este prazo é sugerido pelo WPML de acordo com a quantidade de trabalho que já enviou a este tradutor. Pode modificar este prazo definindo a data manualmente.

en: This document is a duplicate of:
pt: Este documento é um duplicado de:

en: This is a local job so it does not have an XLIFF file to download
pt: Trata-se de um trabalho local, por isso não existe nenhum ficheiro XLIFF para descarregar

en: This is a log of the communication between your site and the translation system. It doesn't include any private information and allows WPML support to help with problems related to sending content to translation.
pt: Este é um registo da comunicação entre o seu website e o sistema de tradução. Não inclui qualquer informação privada e permite ao Suporte do WPML ajudar no caso de problemas relacionadas com o envio de conteúdo para tradução.

en: This is a quick reminder about translation jobs that you sent and are behind schedule.
pt: Este breve lembrete destina-se a informar sobre alguns trabalhos de tradução que submeteu e que estão com atraso.

en: This is indeed my production site
pt: Trata-se realmente do meu website de produção

en: This job cannot be edited anymore because a newer job for this element exists.
pt: Este trabalho não pode ser mais editado devido a existir já um novo trabalho para este elemento.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
pt: Esta mensagem foi automaticamente enviada pela Gestão de Tradução em %s. Para parar de receber estas notificações, contacte o administrador de sistema em %s.\n\nAs respostas a este email não serão lidas.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications, go to Notification Settings, or contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
pt: Esta mensagem foi automaticamente enviada pela Gestão de Tradução em %s. Para parar de receber essas notificações, vá a Definições de notificação ou contacte o administrador de sistema em %s.\n\nAs respostas a esse email não são visualizadas.

en: This site can use WPML's Advanced Translation Editor, but you did not receive permission to use it. You are still translating with WPML's classic translation editor. Please ask your site's Translation Manager to enable the Advanced Translation Editor for you.
pt: Este website pode usar o Editor de Tradução Avançado do WPML, mas não tem permissão para utilizá-lo. Ainda está a traduzir com o Editor de Tradução Clássico do WPML. Peça ao Gestor de Tradução do seu website para dar permissão para usar o Editor de Tradução Avançado.

en: This site doesn't yet have a Translation Manager.
pt: Este website ainda não tem um Gestor de Tradução.

en: This stuff is actually important. Please follow the video to send a test translation. Then, you can dismiss this message. Thank you!
pt: Esta etapa é realmente importante. Siga o video para enviar uma tradução teste. Depois, pode fechar esta mensagem. Obrigado!

en: This translation job is overdue by %s day.
pt: Este trabalho de tradução está com atraso de %s dia(s).

en: This translation job is overdue by %s days.
pt: Este trabalho de tradução está com atraso de %s dia(s).

en: This week %1$s had the following %2$s translation updates
pt: Esta semana, o website %1$s recebeu %2$s atualizações de tradução

en: To
pt: Para

en: To add more users of this site as translators, go to the %1$s page and click the %2$s tab.
pt: Para adicionar mais utilizadores a este website como utilizadores, vá à pagina %1$s e clique no separador %2$s.

en: To collect completed translations from the translation service, go to %1$s and click on the %2$s button
pt: Para recolher as traduções concluídas pelo serviço de tradução, vá a %1$s e clique no botão %2$s

en: To fix this problem, you need to tell WPML how these fields are encoded, so that WPML can decode them before sending for translation.
pt: Para resolver este problema, será necessário informar o WPML sobre quais os campos que estão codificados, para que possam ser descodificados antes de os enviar para tradução.

en: To re-enable it, please empty the basket or send it for translation.
pt: Para reativá-lo, deve esvaziar o cesto ou enviar para tradução.

en: To see more items, use the filter and narrow down the search. %s
pt: Para visualizar mais items, usar o filtro e restringir a pesquisa. %s

en: To send content for translation to %1$s, you need to have an %1$s account.
pt: Para enviar conteúdo para tradução no %1$s, é necessário possuir uma conta em %1$s.

en: To send content to translation by %1$s, you need to have an account in %1$s and enter here your authentication details.
pt: Enviar conteúdo para tradução por %1$s, deve possuir uma conta em %1$s e inserir aqui os dados de autenticação.

en: To send content to translation first make sure "%s" is authenticated or you have at least one translator.
pt: Para enviar o conteúdo para tradução, primeiro deve assegurar-se que "%s" está autenticado ou que possui pelo menos um tradutor.

en: To send content to translation first make sure you either have %1$s or an %2$s.
pt: Para enviar conteúdo para tradução, primeiro deve assegurar-se que possui %1$s ou um(a) %2$s.

en: To stop receiving notifications, log-in to %s and change your preferences.
pt: Para não receber mais notificações, inicie sessão em %s e alterar as suas preferências.

en: To translate these jobs, go to the
pt: Para traduzir estes trabalhos, ir a

en: Today %1$s had the following %2$s translation updates
pt: Hoje, o website %1$s recebeu %2$s atualizações de tradução

en: Translate
pt: Traduzir

en: Translate (this will include the slug in the translation and not create it automatically from the title)
pt: Traduzir (isto irá incluir a slug na tradução em vez de criá-la automaticamente a partir do título)

en: Translate Link Targets
pt: Traduzir Alvos da Ligação

en: Translate to %s
pt: Traduzir para %s

en: Translated by
pt: Traduzido por

en: Translated documents options
pt: Opções de documentos traduzidos

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation (incomplete) saved.
pt: Tradução (incompleta) guardada.

en: Translation Basket
pt: Cesto de Tradução

en: Translation Batch sent on
pt: Lote de Tradução enviado a

en: Translation Dashboard
pt: Painel de tradução

en: Translation Feedback
pt: Comentário sobre a Tradução

en: Translation Jobs
pt: Trabalhos de tradução

en: Translation Management
pt: Gestão de tradução

en: Translation Management System
pt: Sistema de Gestão de Tradução

en: Translation Managers
pt: Gestores de Tradução

en: Translation Memory
pt: Memória de Tradução

en: Translation Notifications
pt: Notificações de tradução

en: Translation Priorities
pt: Prioridades da Tradução

en: Translation Priority
pt: Prioridade da Tradução

en: Translation Proxy error
pt: Erro no Proxy da Tradução

en: Translation Queue
pt: Lista de Traduções em Espera

en: Translation Roles
pt: Funções de Tradução

en: Translation Service
pt: Serviço de Tradução

en: Translation Service will deliver translations automatically using XML-RPC
pt: A Agência de Tradução entregará automaticamente as traduções através de XML-RPC

en: Translation Services
pt: Serviços de Tradução

en: Translation Services Tab
pt: Separador de Serviços de Tradução

en: Translation added:
pt: Tradução adicionada:

en: Translation cancelled.
pt: Tradução cancelada.

en: Translation complete
pt: Tradução completa

en: Translation has been removed by admin
pt: A tradução foi removida pela administração

en: Translation in progress
pt: Tradução em progresso

en: Translation is complete
pt: A tradução está completa

en: Translation is ready, no need to check its status
pt: A tradução está pronta, não é necessário verificar o seu estado

en: Translation jobs for:
pt: Trabalhos de tradução para:

en: Translation jobs ready...
pt: Trabalhos de tradução prontos...

en: Translation languages
pt: Idiomas de tradução

en: Translation needs update
pt: A tradução necessita de actualização

en: Translation of job %s has been uploaded and completed.
pt: A tradução do trabalho %s foi carregada e está concluída.

en: Translation options
pt: Opções de tradução

en: Translation pickup mode
pt: Modo de recolha de tradução

en: Translation ready to download
pt: A tradução está pronta para ser descarregada

en: Translation saved.
pt: Tradução guardada.

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Translation to
pt: Traduzir para

en: Translation updated:
pt: Tradução actualizada:

en: Translation updates for %1$s for %2$s
pt: Atualização de tradução de %1$s em %2$s

en: Translation updates for %1$s until %2$s
pt: Atualizações de tradução de %1$s em %2$s

en: Translations
pt: Traduções

en: Translations downloaded
pt: Traduções descarregadas

en: Translations may delay because translators did not receive notifications
pt: As traduções podem demorar, pois os tradutores não receberam notificações

en: Translations queue
pt: Fila de traduções

en: Translator
pt: Tradutor

en: Translator %s has resigned from the translation job "%s" for %s to %s.%sView translation jobs: %s
pt: O tradutor %s desistiu do trabalho de tradução"%s" de %s até %s.%sView Ver trabalhos de tradução: %s

en: Translator assigned
pt: Tradutor associado

en: Translator has completed translation job for %s
pt: O tradutor completou o trabalho de tradução para %s

en: Translator has resigned from job on %s
pt: O tradutor demitiu-se do trabalho em %s

en: Translator has updated translation job for %s
pt: O tradutor actualizou o trabalho de tradução para %s

en: Translator job canceled for %s
pt: Trabalho do(a) tradutor(a) cancelado no website %s

en: Translator job updated for %s
pt: Trabalho do(a) tradutor(a) atualizado no website %s

en: Translator preview
pt: Pré-visualização da tradução

en: Translators
pt: Tradutores

en: Translators Tab
pt: Separador Tradutores

en: Translators help
pt: Ajuda para Tradutores

en: Translators will receive notifications and use the %1$s page to translate the content that you've sent them.
pt: Os tradutores receberão notificações e usarão a página %1$s para traduzir o conteúdo que lhes foi enviado.

en: Try again
pt: Tente novamente

en: Try one of the %s
pt: Tente um dos %s

en: Unable to invalidate this service. Please contact WPML support.
pt: Impossível invalidar este serviço. Contacte o suporte WPML.

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Unknown string Package
pt: Pacote de strings desconhecido

en: Update Translation Priority
pt: Atualizar a Prioridade da Tradução

en: Updated / Translated
pt: Atualizado(a) / Traduzido(a)

en: Upload
pt: Carregar

en: Use WPML's Advanced Translation Editor
pt: Usar o Editor de Tradução Avançado do WPML

en: Use WPML's Classic Translation Editor
pt: Usar o Editor de Tradução Clássico do WPML

en: Use WPML's Translation Editor
pt: Usar o Editor de Tradução do WPML

en: Use WPML's Translation Editor to translate:
pt: Usar o Editor de Tradução do WPML para traduzir:

en: Use a different Translation Service
pt: Usar um Serviço de Tradução diferente

en: Use the %1$s page to select content for translation and send it to the translation service.
pt: Use a página %1$s para selecionar o conteúdo para tradução e enviá-lo para o serviço de tradução.

en: Use the %1$s page to select content for translation and send it to your translators.
pt: Use a página %1$s para selecionar o conteúdo para tradução e enviá-lo aos tradutores.

en: Use the WordPress Editor to translate:
pt: Usar o Editor WordPress para traduzir:

en: Use this feature when you want to reset your translation process. All your existing translations will remain unchanged. Any translation work that is currently in progress will be stopped.
pt: Utilize esta funcionalidade quando pretender redefinir o seu processo de tradução. Todas as suas traduções existentes permanecerão inalteradas. Qualquer trabalho de tradução que esteja em curso, será parado.

en: User found
pt: Utilizador encontrado

en: User name:
pt: Nome de utilizador:

en: Users of this site
pt: Utilizadores deste website

[ctx: Verb]
en: Copy
pt: Copiar

en: View
pt: Visualizar

en: View %s
pt: Ver %s

en: View original
pt: Visualizar original

en: View translation jobs
pt: Ver trabalhos de tradução

en: Visit our documentation to learn more about %1$s.
pt: Consulte a nossa documentação para saber mais sobre %1$s.

en: Visit our documentation to learn more about using %1$s to learn about translating images, menus, widgets and more.
pt: Consulte a nossa documentação para saber mais sobre como usar %1$s para aprender acerca da tradução de imagens, menus, widgets, etc.

en: WPML 3.9 changes the way it works with ICanLocalize. This requires WPML to move to a new interface with ICanLocalize.
pt: A versão WPML 3.9 altere a forma como trabalha com o ICanLocalize. É necessário que o WPML se mova para um novo interface com o ICanLocalize.

en: WPML > Translation Management
pt: WPML > Gestão de Tradução

en: WPML > Translations
pt: WPML > Traduções

en: WPML Minimum Requirements
pt: Requisitos mínimos para WPML

en: WPML Notification Settings
pt: Definições das Notificações do WPML

en: WPML Support
pt: Suporte WPML

en: WPML Translation Jobs Migration
pt: Migração de trabalhos de tradução no WPML

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
pt: O WPML Translation Management está ativado mas não está efectivo. Não é compatível com  <a href="%s">WPML</a> as versões anteriores a 2.0.5.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
pt: WPML Translation Management está activo mas não funcional. Necessita o(a) %s para funcionar.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
pt: Para poder funcionar, o WPML Translation Management está ativado, mas não está efectivo. Necessita de <a href="%s">WPML</a>.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
pt: Gestão de Tradução do WPML está ativo mas não funciona ainda. Termine a instalação do WPML primeiro.

en: WPML Translation Management requires the following PHP extensions and settings:
pt: WPML Translation Management necessita as seguintes extensões e definições PHP:

en: WPML Translation Management will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
pt: O Gestor de Traduções do WPML enviará o endereço de e-mail, o nome de cada gestor e tradutor associado, assim como o próprio conteúdo, para o Editor de Tradução Avançado e para os serviços de tradução que estão a ser utilizados.

en: WPML Translator Settings
pt: Definições do WPML Translator

en: WPML Update is Incomplete
pt: Actualização do WPML está incompleta

en: WPML can read a configuration file that tells it what needs translation in themes and plugins. The file is named wpml-config.xml and it's placed in the root folder of the plugin or theme.
pt: O WPML pode ler um ficheiro de configuração que lhe diz o que necessita de tradução em temas e plugins. O ficheiro chama-se wpml-config.xml e está colocado no directório de raiz do plugin ou tema.

en: WPML can't find the translation service. Please contact WPML Support or your translation service provider.
pt: O WPML não encontra o serviço de tradução. Por favor contacte o Suporte de WPML ou seu fornecedor de serviço de tradução.

en: WPML cannot load the list of translation services. This can be a connection problem. Please wait a minute and reload this page.
pt: Não foi possível carregar a lista de serviços de tradução no WPML. Pode tratar-se de um problema na ligação. Aguarde um minuto e atualize esta página.

en: WPML cannot load the list of translation services. This can be a connection problem. Please wait a minute and reload this page.\n If the problem continues, please contact WPML support.
pt: Não foi possível carregar a lista de serviços de tradução no WPML. Pode tratar-se de um problema na ligação. Aguarde um minuto e atualize esta página.\n Se o problema persistir, entre em contacto com o suporte do WPML.

en: WPML cannot send some of the content to translation
pt: Não é possível ao WPML enviar algum do conteúdo para tradução

en: WPML cannot send these documents to translation because the Advanced Translation Editor is not fully set-up yet.
pt: O WPML não pode enviar estes documentos para tradução, porque o Editor de Tradução Avançado ainda não está completamente configurado.

en: WPML completed updating the translations history. Next, please visit the %s and click on the button to "Check status and get translations".
pt: A atualização do histórico de tradução do WPML foi concluída. A seguir, visite o(a) %s e clique no botão para "Verificar estados e receber as traduções".

en: WPML could not send notification emails to the translators, telling them about the new work from you.
pt: O WPML não conseguiu enviar e-mails de notificação aos tradutores, informando-os da existência de um novo trabalho seu.

en: WPML created the accounts for your translators and sent them instructions.
pt: O WPML criou as contas para os seus tradutores e enviou-lhes as instruções.

en: WPML found some remote jobs on your site that must be migrated in order to work with WPML %s. You might not be able to access some of the WPML administration pages until this migration is fully completed.
pt: O WPML encontrou alguns trabalhos remotos no seu website que deverão migrados para que possam ser compatíveis com a versão do WPML %s. Poderá não ter acesso a algumas páginas de administração do WPML até que a migração esteja totalmente concluída.

en: WPML needs to update its table of translation jobs, so that your site can continue receiving completed translations. This process will take a few minutes and does not modify content or translations in your site.
pt: É necessário atualizar a tabela de trabalhos de tradução do WPML para que o seu website possa continuar a receber as traduções concluídas. Este processo demorará alguns minutos e não modificará qualquer conteúdo ou traduções no seu website.

en: WPML needs to update your connection to ICanLocalize, but could not complete the change.
pt: É necessário que o WPML atualize a sua ligação ao ICanLocalize, mas não foi possível terminar a alteração.

en: WPML offers tight integration with over 70 translation services. You will choose the translation service that you prefer and enjoy a streamlined process for sending jobs and receiving completed translations.
pt: O WPML disponibiliza a integração perfeita de mais de 70 serviços de tradução. Irá selecionar o serviço de tradução que preferir e usufruir de um processo otimizado para enviar trabalhos e receber traduções concluídas.

en: WPML sent emails to the translators, telling them about the new work from you.
pt: O WPML enviou e-mails aos tradutores, informando-os de novos trabalhos seus.

en: WPML support
pt: Suporte WPML

en: WPML updated your connection to ICanLocalize. You can continue sending content to translation.
pt: O WPML atualizou a sua ligação ao ICanLocalize. Pode continuar a enviar conteúdo para tradução.

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
pt: WPML deixará de sincronizar este/esta %s com o conteúdo original.

en: WPML's Advanced Translation Editor
pt: Editor de Tradução Avançado do WPML

en: WPML's Advanced Translation Editor is enabled, but not all your translators can use it.
pt: O Editor de Tradução Avançado do WPML está ativo, mas não pode ser utilizado por todos os seus tradutores.

en: WPML's Classic Translation Editor
pt: Editor de Tradução Clássico do WPML

en: WPML->Settings->Translation notifications
pt: WPML->Definições->Notificações de Traduções

en: WPML.org account
pt: Conta WPML.org

en: WPML’s Translation Editor makes it easy for your own translators to translate content in your site. You can create accounts for new translators or use existing WordPress users as your translators.
pt: O Editor de Tradução do WPML facilita o processo de tradução do seu website pelos seus próprios tradutores. Pode criar contas para novos tradutores ou usar utilizadores do WordPress existentes como tradutores.

en: Waiting for translator
pt: À espera de tradutor

en: Waiting for translator / In progress
pt: À espera de tradutores / Em progresso

en: Want to improve the quality of your site’s translation?
pt: Pretende melhorar a qualidade da tradução do seu website?

en: We detected a possible issue blocking the word count process. Please verify the following settings:
pt: Detetamos um possível erro a bloquear o processo de contagem de palavras. Verifique as seguintes definições:

en: What translation tool do you want to use?
pt: Qual a ferramenta de tradução que pretende utilizar?

en: When duplicating content, please first duplicate parent pages to maintain the site's hierarchy.
pt: Ao duplicar o conteúdo, por favor, duplique primeiro as páginas mãe para manter a hierarquia do site.

en: Who will translate this site?
pt: Quem irá traduzir este website?

en: Word count estimate:
pt: Estimativa de contagem de palavras:

en: Word count for the entire site
pt: Contagem de palavras para o website completo

en: WordPress role:
pt: Função WordPress:

en: Words
pt: Palavras

en: Words to translate
pt: Palavras a traduzir

en: Working with Translation Managers
pt: Trabalhar com Gestores de Tradução

en: XLIFF file downloaded
pt: Ficheiro XLIFF descarregado

en: XLIFF file options
pt: Opções do ficheiro XLIFF

en: XLIFF translation
pt: tradução XLIFF

en: XLIFF version
pt: versão XLIFF

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
pt: Ativou o Editor de Tradução Avançado neste website, mas está a atualizar uma versão antiga. O WPML abriu o Editor de Tradução Padrão, para que possa atualizar esta tradução. Quando traduzir novo conteúdo, poderá utilizar o Editor de Tradução Avançado com todas as suas funcionalidades. Para alterar as suas definições, vá a WPML Definições.

en: You are about to delete selected items from the basket. Are you sure you want to do that?
pt: Está prestes a apagar os elementos selecionados do cesto. Tem a certeza que pretende continuar?

en: You are downloading %d jobs
pt: Está a descarregar %d trabalhos

en: You are not allowed to perform this action.
pt: Não tem permissão para executar esta ação.

en: You are not allowed to run this action.
pt: Não tem permissões para executar esta ação.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
pt: A partir de agora é o Gestor de Tradução de %s - ação necessária

en: You are receiving this email because you have a translator \n\t\t\taccount in %1$s. To stop receiving notifications, \n\t\t\tlog-in to %2$s and unselect "Send me a notification email \n\t\t\twhen there is something new to translate". Please note that \n\t\t\tthis will take you out of the translators pool.
pt: Está a receber este e-mail porque possui uma conta de \n\t\t\ttradutor em %1$s. Para desativar as notificações, \n\t\t\tinicie sessão em %2$s e desmarque "Enviar um e-mail de notificação \n\t\t\tquando houver algo de novo para traduzir". Tenha em atenção \n\t\t\tque assim será excluído(a) da equipa de tradutores.

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
pt: Está a utilizar o %s e %s actualizados, mas os seguintes componentes estão desactualizados:

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
pt: Está a utilizar %s actualizado, mas o seguinte componente não está actualizado:

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
pt: É o Gestor de Tradução de %s. Esta função permite-lhe gerir tudo o que esteja relacionado com a tradução deste website.

en: You are trying to import an empty archive.
pt: Está a tentar importar um arquivo vazio.

en: You are trying to import an empty file.
pt: O ficheiro que está tentar importar está vazio.

en: You are trying to import an incompatible Archive.
pt: O ficheiro que está a tentar importar, é incompatível.

en: You can always follow the progress of translation in the %s. For a more detailed view and to cancel jobs, visit the %s list.
pt: Pode sempre seguir o progresso da tradução no %s. Para uma vista detalhada ou para cancelar trabalhos, visitar a lista %s.

en: You can cancel only a local job
pt: Pode cancelar qualquer trabalho local

en: You can check again in %s minutes.
pt: Pode verificar novamente em %s minutos.

en: You can check again in %s seconds.
pt: Pode verificar novamente em %s segundos.

en: You can check current status of this job in %s.
pt: Pode verificar o estado atual deste trabalho em %s.

en: You can continue the Translation Management configuration later by going to WPML -> Settings -> How to translate posts and pages.
pt: Pode continuar mais tarde a configuração a Gestão de Tradução, acedendo a WPML -> Definições -> Como traduzir artigos e páginas.

en: You can control email notifications to translators and yourself in %s.
pt: Pode controlar os e-mails de notificação para tradutores e para si próprio em %s.

en: You can find API token at %s site
pt: Pode encontrar um token de API no website %s

en: You can find this at %s site
pt: Pode encontrar no website %s

en: You can translate to and from all languages
pt: Para traduzir de e para todos os idiomas

en: You can view your other translation jobs here: %s
pt: Pode visualizar os seus outros trabalhos de tradução aqui: %s

en: You can't do that!
pt: Não pode efectuar isso!

en: You can't edit this translation, because this translation to %s is already in progress.
pt: Não pode editar esta tradução, dado que a tradução para %s já está a decorrer.

en: You cannot add posts in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
pt: Não pode adicionar no cesto pacotes para este idioma uma vez que já contém artigos, pacotes ou textos de outro idioma de partida!\n\t\t\t\t\tOu submete o cesto atual e depois adiciona o artigo, ou apaga os artigos de idiomas diferentes no cesto atual

en: You cannot add strings  in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
pt: Não pode adicionar no cesto pacotes para este idioma uma vez que já contém artigos, pacotes ou textos de outro idioma de partida!\n\t\t\t\t\tOu submete o cesto atual e depois adiciona o artigo, ou apaga os artigos de idiomas diferentes no cesto atual

en: You cannot add strings in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language! Either submit the current basket or delete the posts of differing language in the current basket
pt: Não pode adicionar textos neste idioma ao cesto uma vez que o mesmo já contém artigos ou textos noutro idioma de origem! Ou submete o cesto actual ou apaga os artigos com idioma diferente no cesto actual.

en: You cannot download the XLIFF file because TS_NAME has canceled the job
pt: Não pode descarregar o ficheiro XLIFF porque TS_NAME cancelou o trabalho

en: You cannot download the translation as it has not been completed
pt: Não pode descarregar a tradução dado que não foi concluída

en: You cannot download the translation for a local job
pt: Não pode descarregar a tradução de um trabalho local

en: You cannot download this job because TS_NAME has canceled it
pt: Não pode descarregar este trabalho porque foi cancelado por TS_NAME

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
pt: Não tem permissões para traduzir de %1$s para %2$s

en: You have already downloaded this job
pt: Já descarregou o trabalho

en: You have attempted to submit data in a not legit way.
pt: Tentou submeter dados de uma forma não legal.

en: You have been assigned to new translation job(s):
pt: Foi alocado a um ou vários novos trabalhos de tradução:

en: You have been removed from the translation job "%s" for %s to %s.
pt: Foi removido do projeto de tradução "%s" de %s para %s.

en: You have selected a translation service which requires translators.
pt: Seleccione um serviço de tradução que necessita tradutores.

en: You have sent documents to translation. WPML can send notification emails to assigned translators, but translators for some languages have selected not to receive this notification.
pt: Terá de enviar documentos para tradução. O WPML pode enviar e-mails de notificação a tradutores alocados, mas tradutores de alguns idiomas optaram por não receber esta notificação.

en: You have two ways to copy content from the original language:
pt: Tem duas maneiras para copiar o conteúdo do idioma original:

en: You have unsaved changes!
pt: Existem alterações não guardadas!

en: You have unsaved work. Are you sure you want to close without saving?
pt: Existe trabalho não guardado. Tem a certeza que pretende fechar sem guardar?

en: You selected a translation service to translate your content. You need to:
pt: Selecionou um serviço de tradução para traduzir o seu conteúdo. É necessário:

en: You selected both users of this site and a professional translation service. You need to:
pt: Selecionou ambos os utilizadores deste website e um serviço profissional de tradução. É necessário:

en: You selected users of this site to be your translators. You need to:
pt: Selecionou utilizadores deste website para executarem os seus trabalhos de tradução. É necessário:

en: You should contact your %1$s and ask them to enable the notification emails which will allow them to see when there is new work waiting for them. To enable notifications, translators need to log-in to this site, go to their user profile page and change the related option in the WPML language settings section.
pt: Pode contactar o(s) seu(s) %1$s e pedir-lhe(s) que ativem os e-mails de notificação, o que vai permitir que vejam quando existem trabalhos disponíveis. Para ativar as notificações, os tradutores terão de iniciar sessão nesta página da Internet, ir à página de perfil e alterar a opção relacionada na secção de definições de idioma do WPML.

en: You should use <a href="%s">Translation management dashboard</a> to send the original document to translation.
pt: Deve usar o <a href="%s">Painel de Controlo de Translation Management</a> para enviar o documento original para tradução.

en: You will be the only translator for this site and will be able to translate any page or post. Use the %1$s or a %2$s icon found on the post listing pages in the admin or in the %3$s box when editing content.
pt: Será o único tradutor deste website e poderá traduzir qualquer página ou artigo. Quando editar o conteúdo, utilize os ícones %1$s ou %2$s que poderá encontrar nas páginas de listagem de artigos da administração ou na caixa %3$s.

en: You will be the sole translator for this site. You will be able to translate any document between any language pair. If you want to do some of the translations and allow others to translate as well, select the "Users of this site" option instead.
pt: Será o único tradutor deste website. Poderá traduzir qualquer documento num qualquer par de idiomas. Se pretende executar algumas das traduções e permitir que outros também traduzam, selecione então a opção "Utilizadores deste website".

en: You will choose a user of this site and delegate the setup of translators to him/her. Choose this option when you are building a website for a client, who will set up translator users or choose a translation service.
pt: Irá selecionar um utilizador deste website que será responsável pela configuração de tradutores. Escolha esta opção quando estiver a criar um website para um cliente, que pretenda definir utilizadores que executarão traduções ou escolher um serviço de tradução.

en: You will choose users of this WordPress site as the translators. You can also choose yourself. This allows you to set up a team of translators working in different language pairs.
pt: Selecionará utilizadores deste website WordPress como tradutores. Também pode escolher-se a si mesmo, o que permitirá definir uma equipa de tradutores que traduzam noutros pares de idiomas.

en: You're all set. The user that you've selected as the site's Translation Manager will choose who translates, add translator users and send content for translation.
pt: Está tudo pronto. O utilizador que selecionou como Gestor de Tradução do website selecionará quem traduz, adicionará utilizadores e enviará conteúdo para tradução.

en: You've resigned from this job.
pt: Demitiu-se deste trabalho

en: You've sent the content for translation to %1$s. Currently, we are processing it and delivering to %1$s.
pt: Enviou a %1$s conteúdo para tradução. Atualmente, estamos a processar e a enviar esse conteúdo a %1$s.

en: You've sent the content for translation to %s. Please continue to their site, to make sure that the translation starts.
pt: Enviou o conteúdo para tradução para %s. Continuar para o respetivo website, para se certificar que a tradução inicia.

en: Your Profile
pt: O Seu Perfil

en: Your deadline
pt: O seu prazo

en: Your site is currently configured to use only %s as its professional translation service.
pt: O seu website está actualmente configurado para utilizar apenas %s como o seu serviço de tradução profissional.

en: Your site should be publicly accessible or the server should have access to the site.
pt: O seu website deve ser acessível publicamente ou o servidor deve ter acesso ao website.

en: Your site was successfully disconnected from %1$s. Go to the translators tab to connect a new %1$s account or use a different translation service.
pt: O seu website foi desconectado de %1$s com sucesso. Ir ao separador tradutores para conectar com uma nova conta %1$s ou utilize um serviço de tradução diferente.

en: Your site will not work as it should in this configuration
pt: O seu website não funcionará com esta configuração

en: Your translation service
pt: O seu serviço de tradução

en: Your translators
pt: Os seus tradutores

en: Your translators should log-in to their accounts in this site and go to %sWPML->Translations%s. There, they will see the jobs that are waiting for them.
pt: Os seus tradutores devem iniciar sessão nas respetivas contas neste website e ir a %sWPML->Traduções%s. Aí verão os trabalhos disponíveis.

en: Your translators will receive notifications and use the %1$s page to translate the content that you've sent them.
pt: Os seus tradutores irão receber notificações e usar a página %1$s para traduzir o conteúdo que lhes enviou.

en: account status
pt: estado da conta

en: active and authenticated translation service
pt: ativar e autenticar o serviço de tradução

en: add documents to the basket
pt: adicionar documentos ao cesto

en: and
pt: e

en: at least one translator
pt: pelo menos um tradutor

en: automatically added %s
pt: adicionado automaticamente %s

en: continue on the next page &raquo;
pt: continuar na próxima página &raquo;

en: copy and overwrite all fields
pt: copiar e substituir todos os campos

en: copy to empty fields only
pt: copiar apenas para campos vazios

en: deadline: %1$s, late by %2$d days
pt: prazo: %1$s, com atraso de %2$d dias

en: documentation
pt: documentação

en: from
pt: de

en: go to the <a href="%s">Translation Dashboard</a>
pt: ir a <a href="%s">Painel de Tradução</a>

en: how to translate different parts of the site.
pt: como traduzir as diferentes partes do website.

en: immediately
pt: imediatamente

en: in
pt: em

en: in %s document(s)
pt: no %s documento(s)

en: jobs fixed
pt: trabalhos corrigidos

en: jobs migrated
pt: trabalhos migrados

en: needs update
pt: necessita actualização

en: never
pt: nunca

en: none of your translation jobs have been completed
pt: não concluiu nenhum dos seus trabalhos de tradução

en: of
pt: de

en: once a day
pt: uma vez por dia

en: once a week
pt: uma vez por semana

en: or
pt: ou

en: out of
pt: de

en: parent
pt: raiz

en: pencil
pt: lápis

en: plus
pt: mais

en: send them for translation
pt: enviá-los para tradução

en: sent between
pt: enviado entre

en: show %s items
pt: mostrar elementos %s

en: show all %s items
pt: mostrar todos os elementos %s

en: show fields
pt: mostrar campos

en: sort by
pt: ordenar por

en: start translating
pt: iniciar a tradução

en: successfully using translation services
pt: a utilizar corretamente os serviços de tradução

en: then sort by
pt: depois ordenar por

en: to
pt: para

en: translated by
pt: traduzido por

en: translated to
pt: traduzido(a) para

en: translation services that are integrated with WPML
pt: os serviços de tradução que estão integrados no WPML

en: translators
pt: tradutores

en: try a translation service
pt: experimente um serviço de tradução

en: with
pt: com

en: with deadline between
pt: com o prazo entre
