WPML_EXPORT - en to pt translation catalogue (918 entries)

en:  - (needs update)
pt: - (precisa atualizar)

en:  - A xliff file is attached.
pt: - Um arquivo xliff está anexo.

en: "%s" is not a valid XLIFF file.
pt: "%s" não é um arquivo XLIFF válido.

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
pt: %1$s trabalhos adicionados ao Advanced Translation Editor.

en: %1$s translation: %2$s
pt: %1$s tradução: %2$s

en: %1$s%2$d translation jobs%3$s have been sent to remote translators
pt: %1$s%2$d trabalhos de tradução%3$s foram enviados a tradutores remotos

en: %1$s1 translation job%2$s has been sent to remote translators
pt: %1$s1 trabalho de tradução%2$s foi enviado a tradutores remotos

en: %d minute
pt: %d minuto

en: %d minutes
pt: %d minutos

en: %d translation job
pt: %d trabalho de tradução

en: %d translation jobs
pt: %d trabalhos de tradução

en: %d translation jobs have been finished and applied.
pt: %d trabalhos de tradução foram concluídos e aplicados.

en: %d translations have been fetched from the translation service.
pt: %d traduções foram obtidas do serviço de tradução.

en: %d translations have been marked as cancelled.
pt: %d traduções foram marcadas como canceladas.

en: %s and the %s use a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
pt: %s e %s usam memória de tradução, que pode reduzir o número de palavras a traduzir.

en: %s authentication
pt: Autenticação do %s

en: %s completed
pt: %s concluído

en: %s has been sent to remote translators
pt: %s foi enviado a tradutores remotos

en: %s have been sent to remote translators
pt: %s foram enviados a tradutores remotos

en: %s is authorized.
pt: %s está autorizado(a).

en: %s items in basket:
pt: %s itens na cesta:

en: %s requires additional data
pt: %s requer dados adicionais

en: %s to %s
pt: %s para %s

en: %s to %s and %s
pt: %s para %s e %s

en: %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
pt: %s usa memória de tradução, que pode reduzir o número de palavras a traduzir.

en: %s words
pt: %s palavras

en: %s: WPML Translation Jobs
pt: %s: Trabalhos de Tradução do WPML

en: %sWarning:%s You are trying to add a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
pt: %sAviso:%s Você está tentando adicionar uma tradução usando o editor padrão do WordPress, mas seu site está configurado para usar o WPML Translation Editor.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation that is currently in the process of being added using WPML.
pt: %sAviso:%s Você está tentando editar uma tradução que, no momento, ainda está sendo adicionada pelo WPML.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
pt: %sAviso:%s Você está tentando editar uma tradução usando o editor padrão do WordPress, mas seu site está configurado para usar o WPML Translation Editor.

en: &laquo; continue from the previous page
pt: &laquo; continuar da página anterior

en: (inactive and unknown service)
pt: (serviço inativo e desconhecido)

en: (missing title)
pt: (título faltando)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
pt: * Lembre-se: seu login para %1$s é %2$s. Se precisar de ajuda com a senha, use a opção de redefinição de senha na página de login.

en: --Choose language--
pt: --Escolher idioma--

en: 0 items
pt: 0 itens

en: 1 translation has been fetched from the translation service.
pt: 1 tradução foi obtida do serviço de tradução.

en: 1. Review documents for translation
pt: 1. Revisar documentos para tradução

en: 1. Select items for translation
pt: 1. Selecionar itens para tradução

[ctx: 1/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: You are about to translate duplicated posts.
pt: Você está prestes a traduzir posts duplicados.

en: 2. Select translation options
pt: 2. Selecionar opções de tradução

en: 2. Set a batch name and deadline
pt: 2. Definir um nome de lote e o prazo final

[ctx: 2/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: These items will be automatically disconnected from originals, so translation is not lost when you update the originals.
pt: Estes itens serão desconectados automaticamente dos originais para que a tradução não seja perdida quando você atualizar os originais.

en: 3. Choose translator or Translation Service
pt: 3. Escolher tradutor ou serviço de tradução

en: <a href="%s">Send to translation &raquo;</a>
pt: <a href="%s">Enviar para tradução &raquo;</a>

en: <p>Could not add the requested languages. Please <a%s>contact us</a> for support. </p><p>Show <a%s>debug information</a>.</p>
pt: <p>Não foi possível adicionar os idiomas solicitados. <a%s>Entre em contato conosco</a> para obter ajuda. </p><p>Mostrar <a%s>informações de depuração</a>.</p>

en: <p>Requested languages are not supported by the translation service (%s). Please <a%s>contact us</a> for support. </p>
pt: <p>Os idiomas solicitados não são compatíveis com o serviço de tradução (%s). <a%s>Entre em contato conosco</a> para obter ajuda. </p>

en: <p>The administrator has disabled term translation from the translation editor. </p>\n<p>If your access permissions allow you can change this under "Translation Management" - "Multilingual Content Setup" - "Block translating taxonomy terms that already got translated". </p>\n<p>Please note that editing terms from the translation editor will affect all posts that have the respective terms associated.</p>
pt: <p>O administrador desabilitou a tradução de termos do editor de tradução. </p>\n<p>Se as suas permissões de acesso deixarem, você pode alterar isso em "Translation Management" - "Configuração de Conteúdo Multilíngue" - "Bloquear a tradução de termos de taxonomia que já foram traduzidos". </p>\n<p>Observe que, editar termos através do editor de tradução afetará todos os posts que têm os respectivos termos relacionados.</p>

en: A Translation Service
pt: Um serviço de tradução

en: A communication error has appeared. Please wait a few minutes and try again.
pt: Ocorreu um erro de comunicação. Aguarde alguns minutos e tente novamente.

en: A new translation for %1$s from %2$s to %3$s was created on the Translation Service. It&#8217;s ready to download and will be applied next time the Translation Service delivers completed translations to your site or when you manually fetch them.
pt: Uma tradução de %1$s de %2$s para %3$s foi criada no serviço de tradução. Ela está pronta para baixar e será aplicada na próxima vez que o serviço de tradução entregar traduções concluídas ao seu site ou quando você as obtiver manualmente.

en: Actions
pt: Ações

en: Actions that will happen on the translation service
pt: Ações que ocorrerão no serviço de tradução

en: Activate
pt: Ativar

en: Active service:
pt: Serviço ativo:

en: Add a Translation Manager
pt: Adicionar um gerente de tradução

en: Add a Translator
pt: Adicionar um tradutor

en: Add more language pairs for this translator
pt: Adicionar mais pares de idioma a esse tradutor

en: Add new Translation Priority
pt: Adicionar nova prioridade de tradução

en: Add note for the translators
pt: Adicionar anotações para os tradutores

en: Add selected content to translation basket
pt: Adicionar conteúdo selecionado à cesta de tradução
    \n

en: Add selected content to translation basket / Duplicate
pt: Adicionar conteúdo selecionado à cesta de tradução / Duplicata

en: Add to translation basket
pt: Adicionar à cesta de tradução

en: Adjust links in posts and strings so they point to the translated content
pt: Ajustar links em posts e strings para que eles apontem para o conteúdo traduzido

en: Adjust links in posts so they point to the translated content
pt: Ajustar links nos posts para que eles apontem para o conteúdo traduzido

en: Admin Strings
pt: Strings Admin

en: Admin Strings to Translate
pt: Strings da Interface Administrativa a Traduzir

en: Administrator for %s
pt: Administrador de %s

en: Advanced Translation Editor error:
pt: Erro do Advanced Translation Editor:

en: Advanced Translation Editor is active
pt: O Advanced Translation Editor está ativo

en: Advanced Translation Editor is being activated
pt: O Advanced Translation Editor está sendo ativado

en: Advanced Translation Editor is disabled.
pt: O Advanced Translation Editor está desabilitado.

en: Advanced Translation Editor is enabled and active
pt: O Advanced Translation Editor está habilitado e ativo

en: Advanced Translation Editor is not active yet
pt: O Advanced Translation Editor ainda não está ativo

en: Advanced Translation Editor settings
pt: Configurações do Advanced Translation Editor

en: All
pt: Todos

en: All %s
pt: Todos %s

en: All Languages
pt: Todos os idiomas

en: All Translation Priorities
pt: Todas as prioridades de tradução

en: All done. What happens next?
pt: Tudo pronto. E agora?

en: All new lines should be replaced by HTML element %s. Use this option if translation tool used by translator does not support new lines characters (for example Virtaal software)
pt: Todas as novas linhas devem ser substituídas pelo elemento HTML %s. Use esta opção caso a ferramenta utilizada pelo tradutor não seja compatível com caracteres de nova linha (como o Virtaal, por exemplo)

en: All posts and strings have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
pt: Todos os posts e strings foram processados. %s links foram alterados para apontar para o conteúdo traduzido.

en: All posts have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
pt: Todos os posts foram processados. %s links foram alterados para apontar para o conteúdo traduzido.

en: All statuses
pt: Todos os status

en: All the site's content
pt: Todo o conteúdo do site

en: All translation jobs
pt: Todos os trabalhos de tradução

en: All translation statuses
pt: Todos os status de tradução

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Allow visitors to tell you about translation issues by enabling %s
pt: Ative o %s para permitir que quem acessa o site o informe sobre problemas na tradução

en: Alt Text
pt: Texto alternativo

en: An email has been sent to %s
pt: Um e-mail foi enviado para %s

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: An error occurred:
pt: Houve um erro:

en: Any
pt: Qualquer

en: Any Translation Service
pt: Qualquer serviço de tradução

en: Any WordPress Translator
pt: Qualquer tradutor do WordPress

en: Any existing content (translations) will be overwritten when creating duplicates.
pt: Qualquer conteúdo existente (traduções) será sobrescrito ao criar duplicatas.

en: Any language
pt: Qualquer idioma

en: Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
pt: Qualquer trabalho que for concluído após essa redefinição não poderá ser recebido por seu site.

en: Anyone
pt: Qualquer um

en: Apply
pt: Aplicar

en: Are you sure you want to reset the %1$s translation process?
pt: Tem certeza de que deseja redefinir o processo de tradução de %1$s?

en: Are you sure you want to resign from this job?
pt: Tem certeza de que deseja recusar este trabalho?

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Ask us
pt: Pergunte-nos

en: Assign
pt: Atribuir

en: Assigning translator...
pt: Designando tradutor...

en: At your service
pt: Atenciosamente,

en: Authenticate
pt: Autenticar

en: Auto-generate from title (default)
pt: Gerar automaticamente do título (padrão)

en: Autoformat
pt: Formatação automática

en: Available to translate
pt: Disponível para traduzir

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Batch
pt: Lote

en: Batch Name:
pt: Nome do lote:

en: Batch name:
pt: Nome do lote:

en: Batch rolled back
pt: Lote revertido

en: Batch synchronization has been sent
pt: A sincronização em lote foi enviada

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
pt: Antes de poder começar a enviar conteúdo para tradução, é preciso fazer uma breve configuração.

en: Before you can use %s, you need to complete this quick setup.
pt: Antes de poder usar o %s, é preciso realizar esta rápida configuração.

en: Body
pt: Corpo

en: Bulk Actions
pt: Ações em Massa

en: Bulk actions
pt: Ações em massa

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel job
pt: Cancelar trabalho

en: Cancel jobs
pt: Cancelar trabalhos

en: Canceling jobs...
pt: Cancelando trabalhos...

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
pt: Não é possível editar este item porque ele está na cesta de tradução no momento.

en: Caption
pt: Título

en: Changes in these translations will affect terms in general! (Not only for this post)
pt: Alterações nessas traduções afetarão termos em geral! (Não apenas para este post)

en: Check all
pt: Selecionar tudo

en: Check available Translation Services
pt: Verificar serviços de tradução disponíveis

en: Check status
pt: Verificar status

en: Check status and get translations
pt: Verificar status e obter traduções

en: Check the batch delivery status
pt: Verificar o status de entrega do lote

en: Checking translation jobs status. Please don't close this page!
pt: Verificando status dos trabalhos de tradução. Não feche esta página!

en: Choose a Translation Service
pt: Escolher um serviço de tradução

en: Choose at least one translation action
pt: Escolha pelo menos uma ação de tradução

en: Choose default format for XLIFF file:
pt: Escolha o formato padrão para o arquivo XLIFF:

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
pt: Escolha se as traduções devem ser publicadas quando forem recebidas. Observe que, se Publicar estiver selecionado, a tradução só será publicada se o documento original estiver publicado quando a tradução for recebida.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Basket
pt: Limpar cesta

en: Clear log
pt: Limpar registro

en: Clear search
pt: Limpar pesquisa

en: Collapse
pt: Colapsar

en: Committing jobs...
pt: Designando trabalhos...

en: Communication Log
pt: Registro de comunicação

en: Communication logging is currently disabled. To allow WPML support to help you with issues related to sending content to translation, you need to enable the communication logging.
pt: O registro de comunicação está desativado no momento. Para permitir que o suporte do WPML ajude-o com problemas relacionados ao envio de conteúdo para tradução, você precisa ativar o registro de comunicação.

en: Complete
pt: Concluída

en: Complete the authentication
pt: Concluir a autenticação

en: Completed
pt: Concluída

en: Configure
pt: Configurar

en: Congratulations for choosing %s to translate your site's content. To avoid high costs and wasted time, please watch our short video.
pt: Parabéns por escolher %s para traduzir o conteúdo do seu site. A fim de evitar custos elevados e tempo perdido, assista ao nosso breve vídeo.

en: Connect this site to your %s account
pt: Conectar este site à sua conta %s

en: Contact
pt: Contatar

en: Content duplication
pt: Duplicação de conteúdo

en: Content that was created with WPML's Classic Translation Editor
pt: Conteúdo que foi criado com o Translation Editor clássico do WPML

en: Content updates log
pt: Registro de atualizações de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue to %s
pt: Continuar em %s

en: Copy & Overwrite all fields
pt: Copiar e substituir todos os campos

en: Copy all fields from original
pt: Copiar todos os campos do original

en: Copy from original
pt: Copiar do original

en: Copy from original language if translation language uses encoded URLs
pt: Copiar do idioma original se o idioma da tradução utilizar URLs codificados

en: Copy from original to translation
pt: Copiar do original para a tradução

en: Copy once
pt: Copiar uma vez

en: Copy to empty fields only
pt: Copiar apenas para os campos vazios

en: Could not find user!
pt: Não foi possível encontrar o usuário!

en: Could not retrieve file from archive.
pt: Não foi possível recuperar arquivo do arquivamento.

en: Could not update the translation pickup mode.
pt: Não foi possível atualizar o modo de obtenção de tradução.

en: Count time
pt: Contar tempo

en: Create a new user and set as Translation Manager
pt: Criar usuário e defini-lo como gerente de tradução

en: Create a new user and set as Translator
pt: Criar usuário e definir como tradutor

en: Create a new user to be the Translation Manager
pt: Criar usuário para ser o gerenciador de tradução

en: Create an account in one minute
pt: Crie uma conta em um minuto

en: Custom Fields
pt: Campos Personalizados

en: Custom Fields Translation
pt: Tradução de campos personalizados

en: Custom Term Meta Translation
pt: Tradução de metadados de termos personalizados

en: Custom XML Configuration
pt: Configuração de XML personalizada

en: Custom XML configuration
pt: Configuração de XML personalizada

en: Custom fields
pt: Campos personalizados

en: Custom posts slug translation options
pt: Opções da tradução de slugs para posts personalizados

en: Date
pt: Data

en: De-authorize
pt: Desautorizar

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Deadline
pt: Prazo final

en: Dear %s,
pt: Prezado(a) %s,

en: Deleted
pt: Excluído

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Did you know that you can also set Translation Services and professional translators will handle your translation?
pt: Você sabia que também pode definir serviços de tradução para que tradutores profissionais cuidem da sua tradução?

en: Direction
pt: Direção

en: Disable logging
pt: Desativar o registro

en: Disable the possibility of creating accounts for users on wpml.org
pt: Desativar a possibilidade de criar contas para usuários no wpml.org

en: Dismiss
pt: Fechar

en: Dismiss this message.
pt: Fechar esta mensagem.

en: Dismiss this notice.
pt: Dispensar este aviso.

en: Display 20 results per page
pt: Exibir 20 resultados por página

en: Display all results
pt: Mostrar todos os resultados

en: Displaying
pt: Exibindo

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Mostrando %s&#8211;%s de %s

en: Do nothing
pt: Não fazer nada

en: Do nothing - all new line characters will stay untouched.
pt: Não fazer nada — todos os caracteres de nova linha permanecerão intactos.

en: Document status
pt: Status do documento

en: Documentation
pt: Documentação

en: Don't include already translated terms in the translation editor
pt: Não incluir termos já traduzidos no editor de tradução

en: Don't show this again.
pt: Não mostrar isto novamente.

en: Don't show this warning again
pt: Não mostrar esse aviso novamente

en: Don't translate
pt: Não traduzir

en: Don't update translation
pt: Não atualizar tradução

en: Done
pt: Realizado

en: Done!
pt: Pronto!

en: Download the translated XLIFF file
pt: Baixar o arquivo XLIFF traduzido

en: Downloading XLIFF file...
pt: Baixando arquivo XLIFF...

en: Downloading translations...
pt: Baixando traduções...

en: Draft
pt: Rascunho

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate content
pt: Duplicar conteúdo

en: Duplicating
pt: Duplicando

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Languages
pt: Editar idiomas

en: Edit Translation Priority
pt: Editar prioridade de tradução

en: Edit anyway
pt: Editar assim mesmo

en: Edit independently
pt: Editar independentemente

en: Edit language pair(s) for translator
pt: Editar par(es) de idioma para tradutor

en: Edit note for the translators
pt: Editar anotação para os tradutores

en: Edit the %s translation
pt: Editar a tradução %s

en: Edit translatable strings
pt: Editar strings traduzíveis

en: Edit user
pt: Editar usuário

en: Email
pt: E-mail

en: Email:
pt: E-mail:

en: Enable logging
pt: Ativar registro

en: Enable other translation services
pt: Habilitar outros serviços de tradução

en: Enter here your %s authentication details
pt: Insira aqui seus dados de autenticação %s

en: Error
pt: Erro

en: Error details
pt: Detalhes do erro

en: Errors:
pt: Erros:

en: Estimated cost: %s USD
pt: Custo estimado: %s USD

en: Every %d Minutes
pt: A cada %d minutos

en: Excerpt
pt: Extrato

en: Expand
pt: Expandir

en: Export
pt: Exportar

en: Export XLIFF %s
pt: Exportar XLIFF %s

en: Export all filtered jobs of %1$s from %2$s to %3$s in %4$s:
pt: Exportar todos os trabalhos filtrados de %1$s de %2$s para %3$s em %4$s:

en: Export all jobs:
pt: Exportar todos os trabalhos:

en: Export full log in CSV
pt: Exportar o registro completo em CSV

en: External Actions
pt: Ações externas

en: External package ID: %d
pt: ID de pacote externo: %d

en: Failed step: %s
pt: Etapa malsucedida: %s

en: Failed to disconnect posts
pt: Falha ao desconectar posts

en: Failed to send email
pt: Falha ao enviar o e-mail

en: Filter
pt: Filtro

en: Finished Post Duplication
pt: Duplicação de post concluída

en: First available
pt: Primeiro disponível

en: First name:
pt: Nome:

en: First page
pt: Primeira página

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
pt: Corrigir o campo "tp_id" dos trabalhos de tradução do WPML

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
pt: Corrige o campo "tp_id" dos trabalhos de tradução do WPML e define o status para "em andamento" (exige ação manual para ressincronizar o status de tradução + download das traduções). Aceita valores separados por vírgula de IDs de trabalho de tradução (rid).

en: Fold/Unfold code
pt: Dobrar/Desdobrar código

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
pt: Para os componentes do WPML, você pode receber atualizações a partir da sua %s ou automaticamente, após registrar o WPML.

en: For retrieving debug information for communication between your%s site and the translation system, use the <a href="%s">communication log</a> page.
pt: Para recuperar informações de depuração para comunicação entre seu site %s e o sistema de tradução, use a página de <a href="%s">registro de comunicação</a>.

en: From
pt: De

en: From %1$s to %2$s:
pt: De %1$s para %2$s:

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Generated by WPML plugin, running on %s.
pt: Gerado pelo plugin WPML executado em %s.
    \n

en: Get translations
pt: Obter traduções

en: Getting Started Guide
pt: Guia de introdução

en: Give a name to the batch. If omitted, the default name will be applied.
pt: Dê um nome ao lote. Caso contrário, o nome padrão será aplicado.

en: Go back
pt: Voltar

en: Help
pt: Ajuda

en: Here is the full list of translation services that are integrated with WPML. With any service that you choose, you enjoy a streamlined process.
pt: Esta é a lista completa dos serviços de tradução integrados ao WPML. O processo é agilizado em qualquer um que escolher.

en: Hi %s,
pt: Olá %s,

en: Hide completed
pt: Ocultar concluídas

en: Hide system fields
pt: Ocultar campos do sistema

en: Hide this
pt: Ocultar

en: How new lines characters in XLIFF files should be handled?
pt: Como deve-se lidar com caracteres de nova linha em arquivos XLIFF?

en: How should the site receive completed translations from Translation Service?
pt: Como o site deve receber as traduções concluídas do Serviço de Tradução?

en: How to find API token in %s
pt: Como encontrar o token da API em %s

en: How to translate posts and pages
pt: Como traduzir posts e páginas

en: How to work correctly with %s
pt: Como trabalhar corretamente com %s

en: How to write Language Configuration Files
pt: Como escrever um arquivo de configuração de idioma

en: I am about to stop any ongoing work done by %1$s.
pt: Estou prestes a parar todo trabalho em andamento realizado por %1$s.

en: I want to set a "Translation Manager" who will choose the translators for this site
pt: Desejo designar um "gerente de tradução" que escolherá os tradutores para este site

en: ICanLocalize migration could not complete
pt: A migração da ICanLocalize não pôde ser concluída

en: If the problem continues, please contact %s.
pt: Se o problema continuar, entre em contato com %s.

en: If this is not your production site (it's a staging or testing site), please do not run the update.
pt: Se este não for seu site de produção, mas apenas um site de preparo ou de testes, não faça essa atualização.

en: If you are in a production site, you have to run this update before you can send more content for translation and receive completed translations.
pt: Se estiver em um site de produção, é preciso executar essa atualização antes de poder enviar mais conteúdo para tradução e receber traduções completas.

en: If you don't have one, you can create it after clicking the authenticate button.
pt: Se não tiver, é possível criá-la após clicar no botão Autenticar.

en: If you have sent content to %1$s, you should cancel the projects in %1$s system. Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
pt: Se tiver enviado conteúdo para %1$s, deverá cancelar os projetos no sistema %1$s. Qualquer trabalho que for concluído após essa redefinição não poderá ser recebido por seu site.

en: If you wish to use %1$s, please go to %2$s and use the %3$s button.
pt: Se desejar usar %1$s, acesse %2$s e use o botão %3$s.

en: If you wish to use only local translators, please go to %1$s and use the %2$s button.
pt: Se desejar usar apenas tradutores locais, acesse %1$s e use o botão %2$s.

en: Import / Export XLIFF
pt: Importar / Exportar XLIFF

en: In basket
pt: Na cesta

en: In order to add jobs to the queue you must:
pt: Para adicionar trabalhos à fila, você deve:

en: In progress
pt: Em andamento

en: In the %1$s page, choose who will translate.
pt: Na página %1$s, escolha quem traduzirá.

en: In the translation basket
pt: Na cesta de tradução

en: Include XLIFF files in notification emails
pt: Incluir arquivos XLIFF nas notificações de e-mails

en: Include XLIFF files in the notification emails
pt: Incluir arquivos XLIFF nos e-mails de notificação

en: Incompatible Archive.
pt: Arquivamento Incompatível.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Message]
en: Are you sure you want to do this?
pt: Tem certeza de que deseja fazer isso?

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 No]
en: No
pt: Não

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Yes]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 00 Title]
en: Incomplete local translation jobs
pt: Trabalhos de tradução locais incompletos

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 01 Cancelled]
en: Cancelled local translation jobs:
pt: Trabalhos de tradução locais cancelados:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 02 Open]
en: Open local translation jobs:
pt: Trabalhos de tradução locais abertos:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 03 Error]
en: Unable to cancel some or all jobs
pt: Não é possível cancelar alguns ou todos os trabalhos

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 04 Error]
en: Unable to complete the action
pt: Não é possível completar a ação

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 10 Close button]
en: Local translation jobs will be kept and the above notice hidden.
pt: Os trabalhos de tradução locais serão mantidos e o aviso acima oculto.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 20 Close button]
en: Close
pt: Fechar

en: Inside your %s account, you will find an "API token". This token allows WPML to connect to your account at %s to send and receive jobs.
pt: Em sua conta %s, haverá um "token da API". Esse token permite ao WPML conectar-se à sua conta em %s para enviar e receber trabalhos.

en: Invalid Request
pt: Pedido inválido

en: Invalid Request.
pt: Pedido inválido.

en: It was not possible to refresh the active translation service information.
pt: Não foi possível atualizar as informações do serviço de tradução ativo.

en: Items
pt: Itens

en: Items sent for translation!
pt: Itens enviados para tradução!

en: Job %1$s: %2$s - %3$s
pt: Trabalho %1$s: %2$s - %3$s

en: Job ID is missing
pt: Está faltando o ID de trabalho

en: Job waiting for a translator in %s
pt: Trabalho aguardando um tradutor em %s

en: Jobs
pt: Trabalhos

en: Jobs canceled
pt: Trabalhos cancelados

en: Jobs committed...
pt: Trabalhos designados...

en: Jobs could not be created in Advanced Translation Editor. Please try again or contact the WPML support for help.
pt: Não foi possível criar trabalhos no Advanced Translation Editor. Tente novamente ou obtenha ajuda contatando o atendimento do WPML.

en: Jobs that are waiting for translation
pt: Trabalhos que estão aguardando tradução

en: Language
pt: Idioma

en: Language Pairs
pt: Pares de idiomas

en: Language filtering has been disabled because you already have items in %s in the basket.
pt: O filtro de idioma foi desativado porque você já tem itens em %s na cesta.

en: Language pair
pt: Par de idiomas

en: Language pairs not refreshed, please try again
pt: Os pares de idiomas não foram atualizados, tente novamente

en: Language pairs refreshed
pt: Pares de idiomas atualizados

en: Languages
pt: Idiomas

en: Last attempt was on
pt: A última tentativa foi em

en: Last check: %s
pt: Última verificação: %s

en: Last error
pt: Último erro

en: Last name:
pt: Sobrenome:

en: Last page
pt: Última página

en: Learn how to translate content that comes from Gutenberg
pt: Saiba como traduzir conteúdo proveniente do Gutenberg

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Learn more about WPML's Advanced Translation Editor
pt: Saiba mais sobre o WPML Advanced Translation Editor

en: Learn more about the different translation options
pt: Saiba mais sobre as diferentes opções de tradução

en: Link to original document %d
pt: Link para o documento original %d

[ctx: List of translation jobs: %s replaced by "list of translation jobs"]
en: You can see all the jobs that you sent and their deadlines in the %s.
pt: Você pode ver todos os trabalhos que enviou e os prazos finais na %s.

[ctx: List of translation jobs: used to build a link to the translation jobs page]
en: list of translation jobs
pt: lista de trabalhos de tradução

en: Loaded
pt: Carregada

en: Loading jobs...
pt: Carregando trabalhos...

en: Looking for a different translation service?
pt: Procurando um serviço de tradução diferente?

en: Looks like you are running a multilingual WooCommerce site. To easily translate WooCommerce products and categories, you should use %s
pt: Parece que você está administrando um site multilíngue com WooCommerce. Para traduzir produtos e categorias do WooCommerce com facilidade, você deve usar %s

en: Machine Translation
pt: Tradução automática

en: Manage your translators
pt: Gerenciar seus tradutores

en: Migration to ICL 2.0
pt: Migração para ICL 2.0

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Minor edit
pt: Pequena edição

en: Minor edit - don't update translation
pt: Edição simples - não atualizar tradução

en: Missing or wrong data:
pt: Dados faltando ou errados:

en: More
pt: Mais

en: More information
pt: Mais informações

en: Multilingual Content Setup
pt: Configuração de Conteúdo Multilíngue

en: My test translation went fine.
pt: Minha tradução de teste deu certo.

en: Name
pt: Nome

en: Navigation
pt: Navegação

en: Need help translating? Read how to use %s.
pt: Precisa de ajuda para traduzir? Leia sobre como usar o %s.

en: Need help with translation?
pt: Precisa de ajuda com a tradução?

en: Need help? See
pt: Precisa de ajuda? Veja

en: Need translators?
pt: Precisa de tradutores?

en: Needs refresh - Some items of this type are not counted
pt: Precisa de atualização. Alguns itens deste tipo não são contados

en: Needs update
pt: Precisa ser atualizado

en: Needs updating
pt: Precisa de atualização

en: New Translation Priority Name
pt: Novo nome da prioridade de tradução

en: New content
pt: Novo conteúdo

en: New lines character
pt: Caractere de nova linha

en: New translation job from %s
pt: Novo trabalho de tradução de %s

en: Next page
pt: Próxima página

en: No account at %s?
pt: Não tem conta em %s?

en: No custom fields found. It is possible that they will only show up here after you add more posts after installing a new plugin.
pt: Nenhum campo personalizado encontrado. É possível que só apareçam aqui depois que você adicionar mais posts após a instalação de um novo plugin.

en: No documents found
pt: Nenhum documento encontrado

en: No duplicate posts found to disconnect.
pt: Nenhum post duplicado encontrado para desconectar.

en: No items found in basket
pt: Nenhum item encontrado na cesta

en: No matches
pt: Sem resultados

en: No selected translators!
pt: Nenhum tradutor selecionado!

en: No term meta found. It is possible that they will only show up here after you add/create them.
pt: Nenhum meta termo encontrado. É possível que eles só aparecerão aqui após você os ter adicionado/criado.

en: No translation jobs found
pt: Nenhum trabalho de tradução encontrado

en: No translation jobs were selected for export.
pt: Nenhum trabalho de tradução foi selecionado para exportação.

en: No translation languages configured for this user.
pt: Nenhum idioma de tradução configurado para este usuário.

en: None found
pt: Nenhum(a) encontrado(a)

en: Not loaded
pt: Não carregada

en: Not needed
pt: Não é necessário

en: Not set
pt: Não definido

en: Not sure? %s.
pt: Está em dúvida? %s

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Not translated or needs updating
pt: Não traduzido ou precisa ser atualizado

en: Note for the translators
pt: Anotações para os tradutores

en: Nothing found
pt: Nada encontrado

en: Notification emails to the translation manager
pt: Notificações por e-mail para o gerente de tradução

en: Notification emails to translators
pt: Notificações por e-mail para tradutores

en: Notification emails:
pt: E-mails de notificação:

en: Notify the translation manager when jobs are completed %s
pt: Notificar o gerente de tradução quando trabalhos forem concluídos %s

en: Notify the translation manager when jobs are late by %s days
pt: Notificar o gerente de tradução quando os trabalhos estiverem %s dias atrasados

en: Notify translators when new jobs are waiting for them
pt: Notificar tradutores quando houver novos trabalhos os aguardando

en: Notify translators when they are removed from jobs
pt: Notificar tradutores quando forem removidos de trabalhos

en: Number of attempts made
pt: Número de tentativas realizadas

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Number of strings
pt: Número de strings

en: Number of words
pt: Número de palavras

en: Once the translation jobs are completed, you can get them into your site by using the %1$s button on the %2$s page.
pt: Assim que os trabalhos de tradução estiverem concluídos, poderá introduzi-los no seu site através do botão %1$s na página %2$s.

en: One more step before you can use %s
pt: Só mais uma etapa antes de você poder usar %s

en: One of the selected strings is in a language that is not activate. It can not be added to the translation basket.
pt: Uma das strings selecionadas é em um idioma que não está ativado. Ela não pode ser adicionada à cesta de tradução.

en: One or more strings sent to %s
pt: Uma ou mais strings enviadas para %s

en: Only Translation Managers can add translators to the site. You can assign a different WordPress user to be the site's Translation Manager or make yourself a Translation Manager.
pt: Apenas gerenciadores de tradução podem adicionar tradutores ao site. Você pode designar outro usuário WordPress para ser o gerenciador de tradução do site ou fazer de si mesmo gerenciador de tradução.

en: Only myself (%s)
pt: Apenas eu (%s)

en: Only select this option if you have no pending jobs or you are sure of what you are doing.
pt: Só selecione essa opção se não tiver trabalhos pendentes ou se tiver certeza do que está fazendo.

en: Open in Translation Editor
pt: Abrir no Translation Editor

en: Optional
pt: Opcional

en: Original Page
pt: Página original

en: Other Translation Services
pt: Outros serviços de tradução

en: Overdue translation jobs report
pt: Relatório de trabalhos de tradução atrasados

en: PHP Extension
pt: Extensão de PHP

en: PHP Setting
pt: Configuração de PHP

en: PRO translation has been reset.
pt: A tradução PRO foi redefinida.

en: Page URL
pt: URL da Página

en: Partial translation
pt: Tradução parcial

en: Partner Translation Services
pt: Serviços de tradução parceiros

en: Pending Review
pt: Revisão Pendente

[ctx: Pickup Log Column]
en: Batch ID
pt: ID de lote

[ctx: Pickup Log Column]
en: Content status
pt: Status de conteúdo

[ctx: Pickup Log Column]
en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

[ctx: Pickup Log Column]
en: Debug data
pt: Dados de depuração

[ctx: Pickup Log Column]
en: Edit URL of original
pt: Editar URL do original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Edit URL of translation
pt: Editar URL da tradução

[ctx: Pickup Log Column]
en: Element type
pt: Tipo de elemento

[ctx: Pickup Log Column]
en: Front-end URL of original
pt: URL do front-end do original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Front-end URL of translation
pt: URL do front-end da tradução

[ctx: Pickup Log Column]
en: Job ID
pt: ID do Trabalho

[ctx: Pickup Log Column]
en: Job state
pt: Estado do trabalho

[ctx: Pickup Log Column]
en: Language code
pt: Código de idioma

[ctx: Pickup Log Column]
en: New or updated
pt: Novo ou atualizado

[ctx: Pickup Log Column]
en: Original element ID
pt: ID de elemento original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup ID
pt: ID de Pickup

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup method
pt: Método de pickup

[ctx: Pickup Log Column]
en: Serialized data
pt: Dados serializados

[ctx: Pickup Log Column]
en: Source language
pt: Idioma de origem

[ctx: Pickup Log Column]
en: Source language code
pt: Código do idioma de origem

[ctx: Pickup Log Column]
en: Status of original
pt: Status do original

[ctx: Pickup Log Column]
en: Status of translation
pt: Status da tradução

[ctx: Pickup Log Column]
en: Target language
pt: Idioma de destino

[ctx: Pickup Log Column]
en: Time
pt: Hora

[ctx: Pickup Log Column]
en: Title
pt: Título

[ctx: Pickup Log Column]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Pickup Log Value]
en: New
pt: Novo

[ctx: Pickup Log Value]
en: Updated
pt: Atualizado

[ctx: Pickup Log Value]
en: {untitled}
pt: {sem título}

en: Please activate translation service first.
pt: Ative o serviço de tradução primeiro, por favor.

en: Please be advised that editing this term's translation here will change the value of the term in general. The changes made here, will not only affect this post!
pt: Saiba que, editar a tradução deste termo aqui alterará o valor do termo no geral. As alterações feitas aqui afetarão não apenas este post!

en: Please choose
pt: Escolha, por favor

en: Please contact WPML support and give them the following debug information:
pt: Entre em contato com o suporte do WPML e dê a eles as seguintes informações de depuração:

en: Please contact your administrator.
pt: Entre em contato com seu administrador.

en: Please open the confirmation email that you received and click on the link inside it to confirm your email.
pt: Abra o e-mail de confirmação recebido e clique no link nele para confirmar seu endereço de e-mail.

en: Please refer to the <a href="%s">Translation Management dashboard</a> for the exact status of this translation.
pt: Consulte o <a href="%s">painel do Translation Management</a> para ver o status exato desta tradução.

en: Please register WPML to enable the professional translation option
pt: Registre o WPML para habilitar a opção de tradução profissional

en: Please select at least one document to translate.
pt: Por favor, selecione, pelo menos um documento para tradução.

en: Please select at least one language to translate into.
pt: Selecione, pelo menos, uma língua para a qual traduzir

en: Please try again in a few minutes. If the problem persists, please contact %s.
pt: Tente novamente daqui a alguns minutos. Se o problema continuar, entre em contato com %s.

en: Please update all components which you are using.
pt: Atualize todos os componentes que está usando.

en: Please wait a few minutes and try again to see if there’s a temporary problem.
pt: Aguarde alguns minutos e tente novamente para ver se é um problema temporário.

en: Please, check the %2$s page for more details.
pt: Confira a página %2$s para mais detalhes.

en: Post "%s" will be ignored for %s, because it is an original post.
pt: O post "%s" será ignorado para %s, porque é um post original.
    \n

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already in progress.
pt: O post "%s" será ignorado para %s, porque a tradução já está em andamento.

en: Post Types Translation
pt: Tradução de tipos de post

en: Post parent
pt: Pai do Post

en: Posts and pages synchronization
pt: Sincronização de posts e páginas

en: Preparing for translation...
pt: Preparando para tradução...

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Priority
pt: Prioridade

en: Private
pt: Privado

en: Problem receiving translation jobs?
pt: Problemas para receber trabalhos de tradução?

en: Processing posts... %1$s of %2$s done.
pt: Processando posts... %1$s de %2$s concluído.

en: Processing strings... %1$s of %2$s done.
pt: Processando strings... %1$s de %2$s concluído.

[ctx: Promote translation services: %s replaced by "professional translation services integrated with WPML"]
en: Need faster translation work? Try one of the %s.
pt: Precisa de traduções mais rápidas? Experimente um dos %s.

[ctx: Promote translation services: used to build a link to the translation services page]
en: professional translation services integrated with WPML
pt: serviços de tradução profissional integrados ao WPML

en: Publish status
pt: Status de publicação

en: Published
pt: Publicado

en: Ranking
pt: Posição

en: Read more on %s
pt: Ler mais em %s

en: Read the %1$s to learn about translating images, menus, widgets and more.
pt: Leia o %1$s para aprender sobre tradução de imagens, menus, widgets, entre outros.

en: Recalculate
pt: Recalcular

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh Translation Services
pt: Atualizar serviços de tradução

en: Refresh information
pt: Atualizar informações

en: Refresh language pairs
pt: Atualizar pares de idiomas

en: Refreshing translation service information...
pt: Atualizando informações do serviço de tradução...

en: Remember to authenticate this site's connection with %1$s. Before you authenticate, you cannot send jobs to translation to %1$s.
pt: Lembre-se de autenticar a conexão desse site com %1$s. Antes de autenticar, não é possível enviar trabalhos para tradução para %1$s.

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Translation Manager
pt: Remover gerenciador de tradução

en: Remove from Translation Basket
pt: Remover da cesta de tradução

en: Remove me as a translator
pt: Remover-me como tradutor

en: Removed from translation job on %s
pt: Removido do trabalho de tradução em %s

en: Request activation
pt: Solicitar ativação

en: Request activation from
pt: Solicitar ativação a

en: Request activation to receive an email with directions to activate the service.
pt: Solicitar ativação para receber um e-mail com orientações para ativar o serviço.

en: Request to use WPML's Advanced Translation Editor by %s
pt: Solicitação do uso do WPML Advanced Translation Editor por %s

en: Required
pt: Obrigatório

en: Resend that email
pt: Reenviar esse e-mail

en: Reset filter
pt: Restaurar filtro

en: Reset filters
pt: Restaurar filtro

en: Reset professional translation state
pt: Redefinir estado da tradução profissional

en: Resign
pt: Recusar

en: Reusable Block
pt: Bloco reutilizável

en: Rollback jobs...
pt: Revertendo trabalhos...

en: Rollback migration (use at your own risk!)
pt: Reverter migração (por sua conta e risco!)

en: Run now
pt: Executar agora

en: Running this update on a non-production site will make it impossible to correctly run it on the production site.
pt: Fazer essa atualização em um site que não é de produção impossibilitará a atualização correta no site de produção.

en: Same as the original document
pt: Mesmo do documento original

en: Save
pt: Salvar

en: Save & Close
pt: Salvar e fechar

en: Saving...
pt: Salvando...

en: Scan now and adjust links
pt: Examinar agora e ajustar links

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search for
pt: Procurar

en: Search for user
pt: Procurar usuário

en: Select
pt: Selecionar

en: Select additional options
pt: Selecionar opções adicionais

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Select an existing WordPress user (needs to be an editor or above)
pt: Selecionar usuário WordPress já existente (precisa ser editor ou superior)

en: Select an existing user and set as Translation Manager
pt: Selecionar um usuário já existente e defini-lo como gerente de tradução

en: Select an existing user and set as Translator
pt: Selecionar um usuário já existente e definir como tradutor

en: Select status
pt: Selecionar status

en: Select the xliff file or zip file to upload from your computer:&nbsp;
pt: Selecione o arquivo xliff ou zip para enviá-lo do seu computador:&nbsp;

en: Select translator
pt: Selecionar tradutor

en: Send
pt: Enviar

en: Send all items for translation
pt: Enviar todos os itens para tradução

en: Send me a notification email when there is something new to translate
pt: Enviar uma notificação para meu e-mail quando houver algo novo a traduzir

en: Sending batch %s to translation.
pt: Enviando lote %s para tradução.

en: Sending for translation
pt: Enviando para tradução

en: Sent on
pt: Enviado em

en: Service activated.
pt: Serviço ativado.

en: Service invalidated.
pt: Serviço invalidado.

en: Services Refreshed.
pt: Serviços atualizados.

en: Set a Translation Manager
pt: Definir um gerente de tradução

en: Set language pair(s)
pt: Definir par(es) de idioma

en: Set language pair(s) for Translator %USERNAME%
pt: Definir par(es) de idioma para tradutor %USERNAME%

en: Set-up the translation
pt: Configurar a tradução

en: Settings
pt: Configurações

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Show differences
pt: Mostrar diferenças

en: Show other professional translation options
pt: Mostrar outras opções de tradução profissional

en: Show system fields
pt: Mostrar campos do sistema

en: Show translation instructions in the list of pages
pt: Mostrar instruções de tradução na lista de páginas

en: SimpleXML extension
pt: Extensão SimpleXML

en: SimpleXML extension is required for using XLIFF files in WPML Translation Management.
pt: A extensão SimpleXML é necessária para usar arquivos XLIFF no WPML Translation Management.

en: SimpleXML missing!
pt: SimpleXML faltando!

en: Skip this step - I don't need to add more translators
pt: Pular esta etapa. Não preciso adicionar mais tradutores

en: Some communications with the translation proxy are locked.
pt: Algumas comunicações com o proxy de tradução estão bloqueadas.

en: Some fields in translation are already filled!
pt: Alguns campos na tradução já estão preenchidos!

en: Some of the content that you selected for translation includes fields that are encoded. Translators will not be able to work on this kind of content, so we removed it from the job.
pt: Parte do conteúdo selecionado para tradução inclui campos codificados. Os tradutores não poderão editar esse tipo de conteúdo, por isso o removemos do trabalho.

en: Sorry, the email could not be sent to %s for an unknown reason.
pt: Desculpe, o e-mail não pôde ser enviado para %s por motivo desconhecido.

en: Sort
pt: Classificar

en: Spell checker
pt: Corretor ortográfico

en: Start the update
pt: Iniciar a atualização

en: Start update
pt: Iniciar atualização

en: Status checked:
pt: Status verificado:

en: String "%s" has not been sent.
pt: A string "%s" não foi enviada.

en: String "%s" will be ignored for %s, because translation is already waiting for translator.
pt: A string "%s" será ignorada para %s, porque a tradução já está aguardando um tradutor.
    \n

en: String job
pt: Trabalho de string

en: String package job
pt: Trabalho de pacote de strings

en: Strings in different languages are selected. They can not be added to the translation basket.
pt: Strings em idiomas diferentes estão selecionadas. Elas não podem ser adicionadas à cesta de tradução.

en: Strings in the basket
pt: Strings na cesta

en: Submitted data is not valid.
pt: Os dados enviados não são válidos.

en: Successfully disconnected posts
pt: Posts desconectados com sucesso

en: Suggested deadline:
pt: Prazo final sugerido:

en: Summary
pt: Resumo

en: Support for all content types
pt: Compatibilidade com todos os tipos de conteúdo

en: Switch to using the Advanced Translation Editor (old translations may be unusable)
pt: Trocar para o Advanced Translation Editor (traduções antigas talvez fiquem inaproveitáveis)

en: Synchronize translators and translation managers
pt: Sincronizar tradutores e gerenciadores de tradução

en: Synchronizing batch...
pt: Sincronizando lote...

[ctx: Take a translation job waiting for a translator]
en: take it
pt: aceitar
    \n

en: Take and translate
pt: Assumir a tradução

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: Taxonomies Translation
pt: Tradução de taxonomias

en: Tell us which one
pt: Diga-nos qual

en: Term Meta
pt: Meta termo

en: Terms translation is disabled
pt: A tradução de termos está desativada

en: The %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
pt: %s usa memória de tradução, que pode reduzir o número de palavras a traduzir.

en: The XML could not be saved.
pt: O XML não pôde ser salvo.

en: The XML has been saved.
pt: O XML foi salvo.

en: The XML is not valid:
pt: O XML não é válido:

en: The XML is valid.
pt: O XML é válido.

en: The archive contains one or more empty files.
pt: O arquivo contém um ou mais arquivos vazios.

en: The authentication didn't work. Please make sure you entered your details correctly and try again.
pt: A autenticação não funcionou. Verifique se inseriu seus dados corretamente e tente novamente.

en: The basket is empty
pt: A cesta está vazia

en: The batch name was appended with the source language of its elements.
pt: Foi acrescentado ao nome do lote o idioma de origem de seus elementos.

en: The below exception has occurred while communicating with Translation Proxy, please try again later or contact support if the problem persists:
pt: A exceção abaixo ocorreu ao se comunicar com o Proxy de Tradução. Tente novamente mais tarde ou entre em contato com o suporte se o problema persistir:

en: The communication error with Translation Proxy has appeared. Please try later.
pt: O erro de comunicação com o Proxy de Tradução surgiu. Tente novamente mais tarde.

en: The communication log is empty.
pt: O registro de comunicação está vazio.

en: The constant DISABLE_WP_CRON should not be set to true.
pt: A constante DISABLE_WP_CRON não deve ser definida para true.

en: The constant WPML_ENVIRONMENT is set to "Test".
pt: A constante WPML_ENVIRONMENT está definida para "Test".

en: The deadline that you set for the following jobs has passed:
pt: O prazo final definido por você para os seguintes trabalhos já passou:

en: The following components are not updated:
pt: Os seguintes componentes não estão atualizados:

en: The following table lists the content which professional translation updated or created.
pt: A tabela seguinte alista o conteúdo que a tradução profissional atualizou ou criou.

en: The items you have selected are now in the translation basket &ndash;
pt: Os itens que você selecionou estão agora na cesta de tradução &ndash;

en: The job is already canceled
pt: O trabalho já está cancelado

en: The job is already finished
pt: O trabalho já está concluído

en: The length of the batch name exceeds the maximum length of %s
pt: O comprimento do nome do lote excede o comprimento máximo de %s

en: The log is empty.
pt: O registro está vazio.

en: The number of words WPML will send to translation:
pt: Número de palavras que o WPML enviará para tradução:

en: The original has been deleted!
pt: O original foi excluído!

en: The original post cannot be retrieved
pt: O post original não pôde ser recuperado

en: The site will fetch translations manually
pt: O site obterá as traduções manualmente

en: The translation for %1$s from %2$s to %3$s was canceled on the Translation Service. You can send this document to translation again from the Translation Dashboard.
pt: A tradução de %1$s de %2$s para %3$s foi cancelada no serviço de tradução. Você pode enviar esse documento para tradução novamente pelo Painel de Tradução.

en: The translation job (%s) doesn't belong to you.
pt: O trabalho de tradução (%s) não lhe pertence.

en: The translation job was completed on time.
pt: O trabalho de tradução foi concluído no prazo.

en: The translation process with %1$s was reset.
pt: O processo de tradução com %1$s foi redefinido.

en: The translator %1$s is requesting to use the Advanced Translation Editor on site %2$s.
pt: O(a) tradutor(a) %1$s está solicitando o uso do Advanced Translation Editor no site %2$s.

en: The translator %1$shas completed the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
pt: O tradutor %1$s concluiu o trabalho de tradução de "%2$s" de %3$s para %4$s.

en: The translator %1$shas updated the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
pt: O tradutor %1$s atualizou o trabalho de tradução de "%2$s" de %3$s para %4$s.

en: The type of the post cannot be retrieved
pt: O tipo do post não pôde ser recuperado

en: The uploaded xliff file does not seem to be properly formed.
pt: O arquivo xliff enviado não parece estar com o formato adequado.

en: The uploaded xliff file doesn't belong to this system.
pt: O aquivo xliff enviado não pertence a este sistema.

en: The xliff file could not be read.
pt: O arquivo xliff não pôde ser lido.

en: There are %s jobs waiting for a translator:
pt: Há %s trabalhos aguardando um tradutor:

en: There are %s jobs, which you can take (not specifically assigned to you):
pt: Há %s trabalhos que você pode assumir (não especificamente atribuídos a você):

en: There are base64 encoded fields in this document
pt: Há campos com codificação base64 neste documento

en: There are no Jobs in the queue.
pt: Não há trabalhos na fila.

en: There is 1 job waiting for a translator:
pt: Há 1 trabalho aguardando um tradutor:

en: There is 1 job, which you can take (not specifically assigned to you):
pt: Há 1 trabalho que você pode assumir (não especificamente atribuído a você):

en: There is a problem with your translation service.
pt: Há um problema com seu serviço de tradução.

en: There is new translated content on this site. You can scan posts and strings to adjust links to point to translated content.
pt: Há novo conteúdo traduzido neste site. Você pode examinar os posts e strings para ajustar os links a fim de apontarem para o conteúdo traduzido.

en: There was a problem communicating with ATE: %s
pt: Houve um problema ao comunicar-se com ATE: %s

en: This %s
pt: Este(a) %s

en: This batch name already exists and was modified to ensure unique naming
pt: Esse nome de lote já existe e foi modificado para garantir a nomenclatura exclusiva

en: This content came from the Gutenberg editor and you need to translate it carefully so that formatting in not broken.
pt: Esse conteúdo veio do editor Gutenberg e você precisa traduzi-lo com cuidado para que não danifique a formatação.

en: This deadline is what WPML suggests according to the amount of work that you already sent to this translator. You can modify this date to set the deadline manually.
pt: Esse prazo final é o que o WPML sugere de acordo com o volume de trabalho que você já enviou a este tradutor. É possível modificar essa data, definindo o prazo manualmente.

en: This document is a duplicate of:
pt: Este documento é uma duplicata de:

en: This is a local job so it does not have an XLIFF file to download
pt: Este é um trabalho local, por isso, não há arquivo XLIFF a baixar

en: This is a log of the communication between your site and the translation system. It doesn't include any private information and allows WPML support to help with problems related to sending content to translation.
pt: Este é um registro da comunicação entre seu site e o sistema de tradução. Ele não inclui nenhuma informação particular e permite que o suporte do WPML ajude com problemas relacionados ao envio de conteúdo para tradução.

en: This is a quick reminder about translation jobs that you sent and are behind schedule.
pt: Este é um pequeno lembrete sobre trabalhos de tradução que você enviou mas que estão atrasados em relação ao cronograma.

en: This is indeed my production site
pt: Esse é mesmo meu site de produção

en: This job cannot be edited anymore because a newer job for this element exists.
pt: Esse trabalho não pode mais ser editado porque existe um trabalho mais novo para esse elemento.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
pt: Esta mensagem foi enviada automaticamente pelo Gerenciamento de Tradução executado em %s. Para parar de receber estas notificações, entre em contato com o administrador do sistema em %s.\n\nEste e-mail não é monitorado para respostas.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications, go to Notification Settings, or contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
pt: Esta mensagem foi enviada automaticamente pelo Gerenciamento de Tradução executado em %s. Para parar de receber estas notificações, vá em Configurações de Notificações ou entre em contato com o administrador do sistema em %s.\n\nEste e-mail não é monitorado para respostas.

en: This site can use WPML's Advanced Translation Editor, but you did not receive permission to use it. You are still translating with WPML's classic translation editor. Please ask your site's Translation Manager to enable the Advanced Translation Editor for you.
pt: Este site pode usar o WPML Advanced Translation Editor, mas você não recebeu permissão para usá-lo. Você ainda está usando o editor clássico de tradução do WPML. Peça ao gerenciador de tradução do site para habilitar o Advanced Translation Editor para você.

en: This site doesn't yet have a Translation Manager.
pt: Este site ainda não tem gerenciador de tradução.

en: This stuff is actually important. Please follow the video to send a test translation. Then, you can dismiss this message. Thank you!
pt: Isso é importante mesmo. Siga o vídeo para enviar uma tradução de teste. Depois, você pode fechar essa mensagem. Obrigado!

en: This translation job is overdue by %s day.
pt: Este trabalho de tradução está %s dia atrasado.

en: This translation job is overdue by %s days.
pt: Este trabalho de tradução está %s dias atrasado.

en: This week %1$s had the following %2$s translation updates
pt: Esta semana, %1$s teve as seguintes %2$s atualizações na tradução

en: To
pt: Para

en: To add more users of this site as translators, go to the %1$s page and click the %2$s tab.
pt: Para adicionar mais usuários deste site como tradutores, acesse a página %1$s e clique na guia %2$s.

en: To collect completed translations from the translation service, go to %1$s and click on the %2$s button
pt: Para receber as traduções concluídas do serviço de tradução, acesse %1$s e clique no botão %2$s

en: To fix this problem, you need to tell WPML how these fields are encoded, so that WPML can decode them before sending for translation.
pt: Para corrigir esse problema, é preciso revelar ao WPML como esses campos foram codificados, para que os decodifique antes de enviá-los para tradução.

en: To re-enable it, please empty the basket or send it for translation.
pt: Para reativá-lo, esvazie a cesta ou envie-a para tradução.

en: To see more items, use the filter and narrow down the search. %s
pt: Para ver mais itens, use o filtro e restrinja a pesquisa. %s

en: To send content for translation to %1$s, you need to have an %1$s account.
pt: Para enviar conteúdo para %1$s para ser traduzido, você precisa ter uma conta %1$s.

en: To send content to translation by %1$s, you need to have an account in %1$s and enter here your authentication details.
pt: Para enviar conteúdo para tradução por %1$s, você precisa ter uma conta em %1$s e inserir aqui seus dados de autenticação.

en: To send content to translation first make sure "%s" is authenticated or you have at least one translator.
pt: Para enviar conteúdo para tradução, primeiro confirme se "%s" está autenticado ou se tem pelo menos um tradutor.

en: To send content to translation first make sure you either have %1$s or an %2$s.
pt: Para enviar conteúdo para tradução, primeiro confirme se tem %1$s ou %2$s.

en: To stop receiving notifications, log-in to %s and change your preferences.
pt: Para parar de receber notificações, faça login em %s e altere suas preferências.

en: To translate these jobs, go to the
pt: Para traduzir esses trabalhos, acesse a

en: Today %1$s had the following %2$s translation updates
pt: Hoje, %1$s teve as seguintes %2$s atualizações na tradução

en: Translate
pt: Traduzir

en: Translate (this will include the slug in the translation and not create it automatically from the title)
pt: Traduzir (isso irá incluir o slug na tradução e não criá-lo automaticamente a partir do título)

en: Translate Link Targets
pt: Traduzir destinos de links

en: Translate to %s
pt: Traduzir para %s

en: Translated by
pt: Traduzido por:

en: Translated documents options
pt: Opções de documentos traduzidos

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation (incomplete) saved.
pt: Tradução (incompleta) salva.

en: Translation Basket
pt: Cesta de tradução

en: Translation Batch sent on
pt: Lote de tradução enviado em

en: Translation Dashboard
pt: Painel de Tradução

en: Translation Jobs
pt: Trabalhos de Tradução

en: Translation Management
pt: Gerenciamento de Tradução

en: Translation Management System
pt: Sistema de gerenciamento de tradução

en: Translation Managers
pt: Gerenciadores de tradução

en: Translation Memory
pt: Memória de tradução

en: Translation Notifications
pt: Notificações de Tradução

en: Translation Priorities
pt: Prioridades de tradução

en: Translation Priority
pt: Prioridade de tradução

en: Translation Proxy error
pt: Erro de Proxy de Tradução

en: Translation Queue
pt: Fila de tradução
    \n

en: Translation Roles
pt: Funções de tradução

en: Translation Service
pt: Serviço de tradução

en: Translation Service will deliver translations automatically using XML-RPC
pt: O Serviço de Tradução entregará as traduções automaticamente usando XML-RPC

en: Translation Services
pt: Serviços de tradução

en: Translation Services Tab
pt: Guia Serviços de Tradução

en: Translation added:
pt: Tradução adicionada:

en: Translation cancelled.
pt: Tradução cancelada.

en: Translation complete
pt: Tradução concluída

en: Translation has been removed by admin
pt: A tradução foi removida pelo administrador

en: Translation in progress
pt: Tradução em andamento

en: Translation is complete
pt: Tradução concluída

en: Translation is ready, no need to check its status
pt: A tradução está pronta; não é preciso verificar o status dela

en: Translation jobs for:
pt: Trabalhos de tradução para:

en: Translation jobs ready...
pt: Trabalhos de tradução prontos...

en: Translation languages
pt: Idiomas de tradução

en: Translation needs update
pt: A tradução precisa ser atualizada

en: Translation of job %s has been uploaded and completed.
pt: O trabalho de tradução %s foi enviado e concluído.

en: Translation options
pt: Opções de tradução

en: Translation pickup mode
pt: Modo de obtenção das traduções

en: Translation ready to download
pt: Tradução pronta para baixar

en: Translation saved.
pt: Tradução salva.

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Translation to
pt: Tradução para

en: Translation updated:
pt: Tradução atualizada:

en: Translation updates for %1$s for %2$s
pt: Atualizações de tradução de %1$s para %2$s

en: Translation updates for %1$s until %2$s
pt: Atualizações de tradução de %1$s até %2$s

en: Translations
pt: Traduções

en: Translations downloaded
pt: Traduções baixadas

en: Translations may delay because translators did not receive notifications
pt: As traduções podem demorar porque os tradutores não receberam notificações

en: Translations queue
pt: Fila de traduções

en: Translator
pt: Tradutor

en: Translator %s has resigned from the translation job "%s" for %s to %s.%sView translation jobs: %s
pt: O tradutor %s recusou o trabalho de tradução "%s" de %s para %s.%sVer trabalhos de tradução: %s

en: Translator assigned
pt: Tradutor designado

en: Translator has completed translation job for %s
pt: O tradutor completou o trabalho de tradução para %s

en: Translator has resigned from job on %s
pt: O tradutor recusou o trabalho em %s

en: Translator has updated translation job for %s
pt: O tradutor atualizou o trabalho de tradução para %s

en: Translator job canceled for %s
pt: Trabalho de tradutor cancelado para %s

en: Translator job updated for %s
pt: Trabalho de tradutor atualizado para %s

en: Translator preview
pt: Visualização de tradução

en: Translators
pt: Tradutores

en: Translators Tab
pt: Guia Tradutores

en: Translators help
pt: Ajuda para tradutores

en: Translators will receive notifications and use the %1$s page to translate the content that you've sent them.
pt: Os tradutores receberão notificações e usarão a página %1$s para traduzir o conteúdo que você enviou a eles.

en: Try again
pt: Tentar novamente

en: Try one of the %s
pt: Experimente um dos %s.

en: Unable to invalidate this service. Please contact WPML support.
pt: Não foi possível invalidar este serviço. Por favor, entre em contato com o suporte do WPML.

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Unknown string Package
pt: Pacote de string desconhecido

en: Update Translation Priority
pt: Atualizar prioridade de tradução

en: Updated / Translated
pt: Atualizado / Traduzido

en: Upload
pt: Enviar

en: Use WPML's Advanced Translation Editor
pt: Usar o WPML Advanced Translation Editor

en: Use WPML's Classic Translation Editor
pt: Usar o WPML Translation Editor clássico

en: Use WPML's Translation Editor
pt: Usar o Translation Editor do WPML

en: Use WPML's Translation Editor to translate:
pt: Usar o Translation Editor do WPML para traduzir:

en: Use a different Translation Service
pt: Usar outro serviço de tradução

en: Use the %1$s page to select content for translation and send it to the translation service.
pt: Use a página %1$s para selecionar conteúdo para tradução e enviá-lo ao serviço de tradução.

en: Use the %1$s page to select content for translation and send it to your translators.
pt: Use a página %1$s para selecionar conteúdo para tradução e enviá-lo aos tradutores.

en: Use the WordPress Editor to translate:
pt: Usar o Editor do WordPress para traduzir:

en: Use this feature when you want to reset your translation process. All your existing translations will remain unchanged. Any translation work that is currently in progress will be stopped.
pt: Use esse recurso quando quiser redefinir seu processo de tradução. Todas as traduções já existentes permanecerão intactas. Qualquer trabalho de tradução que estiver em andamento será parado.

en: User found
pt: Usuário encontrado

en: User name:
pt: Nome de usuário:

en: Users of this site
pt: Usuários deste site

[ctx: Verb]
en: Copy
pt: Copiar

en: View
pt: Visualizar

en: View %s
pt: Ver %s

en: View original
pt: Ver original

en: View translation jobs
pt: Ver trabalhos de tradução

en: Visit our documentation to learn more about %1$s.
pt: Acesse nossa documentação para saber mais sobre %1$s.

en: Visit our documentation to learn more about using %1$s to learn about translating images, menus, widgets and more.
pt: Acesse nossa documentação para conhecer melhor o uso do %1$s para aprender sobre tradução de imagens, menus, widgets, entre outros.

en: WPML 3.9 changes the way it works with ICanLocalize. This requires WPML to move to a new interface with ICanLocalize.
pt: O WPML 3.9 muda a forma de trabalhar com a ICanLocalize. Isso exige que o WPML migre para uma nova interface com a ICanLocalize.

en: WPML > Translations
pt: WPML > Traduções

en: WPML Minimum Requirements
pt: Requisitos mínimos do WPML

en: WPML Notification Settings
pt: Configurações de notificação do WPML

en: WPML Support
pt: Suporte do WPML

en: WPML Translation Jobs Migration
pt: Migração de trabalhos de tradução do WPML

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
pt: O Gerenciamento de Traduções do WPML está habilitado, mas inativo. Versões do <a href="%s">WPML</a> anteriores a 2.0.5 são incompatíveis.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
pt: O WPML Translation Management está ativado mas não em vigor. Ele requer %s para poder funcionar.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
pt: O Gerenciamento de Traduções do WPML está habilitado, mas inativo. O <a href="%s">WPML</a> é necessário para que funcione.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
pt: O WPML Translation Management está habilitado mas não em vigor. Conclua primeiro a instalação do WPML, por favor.

en: WPML Translation Management requires the following PHP extensions and settings:
pt: O WPML Translation Management requer as seguintes configurações e extensões PHP:

en: WPML Translation Management will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
pt: O WPML Translation Management enviará o endereço de e-mail e o nome de cada gerente e tradutor designado bem como o próprio conteúdo ao Advanced Translation Editor e aos serviços de tradução usados.

en: WPML Translator Settings
pt: Configurações de tradutor do WPML

en: WPML Update is Incomplete
pt: A atualização do WPML está incompleta

en: WPML can read a configuration file that tells it what needs translation in themes and plugins. The file is named wpml-config.xml and it's placed in the root folder of the plugin or theme.
pt: O WPML consegue ler o arquivo de configuração que define o que precisa ser traduzido em temas e plugins. O nome do arquivo é wpml-config.xml e se encontra na pasta raiz do plugin ou tema.

en: WPML can't find the translation service. Please contact WPML Support or your translation service provider.
pt: O WPML não conseguiu encontrar o serviço de tradução. Entre em contato com o Suporte do WPML ou com o seu provedor de serviços de tradução.

en: WPML cannot load the list of translation services. This can be a connection problem. Please wait a minute and reload this page.
pt: O WPML não conseguiu carregar a lista de serviços de tradução. Pode ser um problema de conexão. Aguarde um minuto e recarregue esta página.

en: WPML cannot load the list of translation services. This can be a connection problem. Please wait a minute and reload this page.\n If the problem continues, please contact WPML support.
pt: O WPML não conseguiu carregar a lista de serviços de tradução. Pode ser um problema de conexão. Aguarde um minuto e recarregue esta página.\n Se o problema continuar, entre em contato com o suporte do WPML.

en: WPML cannot send some of the content to translation
pt: O WPML não pode enviar parte do conteúdo para tradução

en: WPML cannot send these documents to translation because the Advanced Translation Editor is not fully set-up yet.
pt: O WPML não pode enviar esses documentos para tradução porque o Advanced Translation Editor ainda não está plenamente configurado.

en: WPML completed updating the translations history. Next, please visit the %s and click on the button to "Check status and get translations".
pt: O WPML concluiu a atualização do histórico de traduções. Depois, acesse %s e clique no botão para "Verificar status e obter traduções".

en: WPML could not send notification emails to the translators, telling them about the new work from you.
pt: O WPML não pôde enviar e-mails de notificação para os tradutores, informando-os sobre o novo trabalho seu.

en: WPML created the accounts for your translators and sent them instructions.
pt: O WPML criou as contas para seus tradutores e lhes enviou instruções.

en: WPML found some remote jobs on your site that must be migrated in order to work with WPML %s. You might not be able to access some of the WPML administration pages until this migration is fully completed.
pt: O WPML encontrou alguns trabalhos remotos em seu site que precisam ser migrados para funcionar com o WPML %s. Talvez você não consiga acessar algumas páginas de administração do WPML até que essa migração seja totalmente concluída.

en: WPML needs to update its table of translation jobs, so that your site can continue receiving completed translations. This process will take a few minutes and does not modify content or translations in your site.
pt: O WPML precisa atualizar a tabela de trabalhos de tradução, para que seu site possa continuar a receber traduções concluídas. Esse processo leva alguns minutos e não modifica conteúdo nem traduções em seu site.

en: WPML needs to update your connection to ICanLocalize, but could not complete the change.
pt: O WPML precisa atualizar sua conexão com a ICanLocalize, mas não conseguiu concluir a alteração.

en: WPML offers tight integration with over 70 translation services. You will choose the translation service that you prefer and enjoy a streamlined process for sending jobs and receiving completed translations.
pt: O WPML oferece estreita integração com mais de 70 serviços de tradução. Você pode escolher o serviço de tradução que preferir e terá um processo simplificado para envio de trabalhos e recebimento de traduções concluídas.

en: WPML sent emails to the translators, telling them about the new work from you.
pt: O WPML envia e-mails para os tradutores, informando-os sobre o novo trabalho seu.

en: WPML support
pt: Suporte do WPML

en: WPML updated your connection to ICanLocalize. You can continue sending content to translation.
pt: O WPML atualizou sua conexão com a ICanLocalize. Você pode continuar enviando conteúdo para tradução.

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
pt: O WPML não sincronizará mais este %s com o conteúdo original.

en: WPML's Advanced Translation Editor
pt: WPML Advanced Translation Editor

en: WPML's Advanced Translation Editor is enabled, but not all your translators can use it.
pt: O WPML Advanced Translation Editor está habilitado, mas nem todos os seus tradutores podem usá-lo.

en: WPML's Classic Translation Editor
pt: Translation Editor clássico do WPML

en: WPML's Translation Management
pt: WPML Translation Management

en: WPML->Settings->Translation notifications
pt: WPML->Configurações->Notificações de tradução

en: WPML.org account
pt: Conta WPML.org

en: WPML’s Translation Editor makes it easy for your own translators to translate content in your site. You can create accounts for new translators or use existing WordPress users as your translators.
pt: O WPML Translation Editor facilita a tradução do conteúdo do seu site pelos tradutores. É possível criar contas para novos tradutores ou empregar usuários do WordPress como tradutores.

en: Waiting for translator
pt: Aguardando tradutor

en: Waiting for translator / In progress
pt: Aguardando um tradutor / Em andamento

en: Want to improve the quality of your site’s translation?
pt: Quer melhorar a qualidade da tradução do seu site?

en: We detected a possible issue blocking the word count process. Please verify the following settings:
pt: Detectamos um possível problema bloqueando a contagem de palavras. Verifique as seguintes configurações:

en: What translation tool do you want to use?
pt: Que ferramenta de tradução deseja usar?

en: When duplicating content, please first duplicate parent pages to maintain the site's hierarchy.
pt: Ao duplicar o conteúdo, favor primeiro duplicar as páginas pai para manter a hierarquia do site.

en: Who will translate this site?
pt: Quem traduzirá este site?

en: Word count estimate:
pt: Contagem estimada de palavras:

en: Word count for the entire site
pt: Contagem de palavras do site inteiro

en: WordPress role:
pt: Função WordPress:

en: Words
pt: Palavras

en: Words to translate
pt: Palavras a traduzir

en: Working with Translation Managers
pt: Trabalhar com gerenciadores de tradução

en: XLIFF file downloaded
pt: Arquivo XLIFF baixado

en: XLIFF file options
pt: Opções de arquivo XLIFF

en: XLIFF translation
pt: Tradução de XLIFF

en: XLIFF version
pt: Versão XLIFF

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
pt: Você ativou o Advanced Translation Editor neste site mas está atualizando uma tradução antiga. O WPML abriu o Translation Editor padrão para que você possa atualizar essa tradução. Ao traduzir novo conteúdo, terá o Advanced Translation Editor à disposição com todos os seus recursos. Para alterar as definições atuais, acesse as Configurações do WPML.

en: You are about to delete selected items from the basket. Are you sure you want to do that?
pt: Você está prestes a excluir os itens selecionados da cesta. Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: You are downloading %d jobs
pt: Você está baixando %d trabalhos

en: You are not allowed to perform this action.
pt: Você não tem permissão para executar esta ação.

en: You are not allowed to run this action.
pt: Você não tem permissão para executar esta ação.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
pt: Agora você é o gerenciador de tradução de %s — há medidas a tomar

en: You are receiving this email because you have a translator \n\t\t\taccount in %1$s. To stop receiving notifications, \n\t\t\tlog-in to %2$s and unselect "Send me a notification email \n\t\t\twhen there is something new to translate". Please note that \n\t\t\tthis will take you out of the translators pool.
pt: Você está recebendo este e-mail porque tem uma conta de \n\t\t\ttradutor em %1$s. Para parar de receber notificações, \n\t\t\tfaça login em %2$s e desmarque a seleção "Enviar uma notificação para meu e-mail \n\t\t\tquando houver algo novo a traduzir". Mas lembre-se que \n\t\t\tisso o removerá da base de tradutores.

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
pt: Você está utilizando %s e %s atualizados(as), mas os seguintes componentes não estão atualizados:

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
pt: Você está utilizando %s atualizado(a), mas o seguinte componente não está atualizado:

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
pt: Você é o gerenciador de tradução de %s. Essa função lhe permite gerenciar tudo relacionado a tradução neste site.

en: You are trying to import an empty archive.
pt: Você está tentando importar um arquivo vazio.

en: You are trying to import an empty file.
pt: Você está tentando importar um arquivo vazio.

en: You are trying to import an incompatible Archive.
pt: Você está tentando importar um arquivo incompatível.

en: You can always follow the progress of translation in the %s. For a more detailed view and to cancel jobs, visit the %s list.
pt: Poderá acompanhar o andamento da tradução a qualquer hora no %s. Para ver mais detalhes e cancelar trabalhos, acesse a lista de %s.

en: You can cancel only a local job
pt: Você só pode cancelar um trabalho local

en: You can check again in %s minutes.
pt: Você pode verificar novamente em %s minutos.

en: You can check again in %s seconds.
pt: Você pode verificar de novo daqui a %s segundos.

en: You can check current status of this job in %s.
pt: Você pode conferir o status atual deste trabalho em %s.

en: You can continue the Translation Management configuration later by going to WPML -> Settings -> How to translate posts and pages.
pt: Você pode continuar a configuração do Translation Management mais tarde acessando WPML -> Configurações -> Como traduzir posts e páginas.

en: You can control email notifications to translators and yourself in %s.
pt: É possível controlar as notificações por e-mail para os tradutores e para você em %s.

en: You can find API token at %s site
pt: Você pode encontrar o token da API no site %s

en: You can find this at %s site
pt: Você pode encontrar isso no site %s

en: You can translate to and from all languages
pt: Você pode traduzir para e de todos os idiomas

en: You can view your other translation jobs here: %s
pt: Você pode ver os seus outros trabalhos de tradução aqui: %s

en: You can't do that!
pt: Você não pode fazer isso!

en: You can't edit this translation, because this translation to %s is already in progress.
pt: Você não pode editar esta tradução porque esta tradução para %s já está em andamento.

en: You cannot add posts in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
pt: Você não pode adicionar posts neste idioma à cesta visto que ela já contém posts ou strings de outro idioma de origem!\n\t\t\t\t\tVocê deve enviar a cesta atual e daí adicionar o post, ou então excluir os posts do idioma diferente na cesta atual

en: You cannot add strings  in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
pt: Você não pode adicionar strings neste idioma à cesta visto que ela já contém posts ou strings de outro idioma de origem!\n\t\t\t\t\tVocê deve enviar a cesta atual e daí adicionar o post, ou então excluir os posts do idioma diferente na cesta atual

en: You cannot add strings in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language! Either submit the current basket or delete the posts of differing language in the current basket
pt: Você não pode adicionar strings neste idioma à cesta visto que ela já contém posts ou strings de outro idioma de origem! Você deve enviar a cesta atual ou então excluir os posts do idioma diferente na cesta atual.

en: You cannot download the XLIFF file because TS_NAME has canceled the job
pt: Não é possível baixar o arquivo XLIFF porque TS_NAME cancelou o trabalho

en: You cannot download the translation as it has not been completed
pt: Não é possível baixar a tradução pois ela ainda não foi concluída

en: You cannot download the translation for a local job
pt: Não é possível baixar a tradução de um trabalho local

en: You cannot download this job because TS_NAME has canceled it
pt: Não é possível baixar esse trabalho porque TS_NAME o cancelou

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
pt: Você não tem permissão para traduzir de %1$s para %2$s.

en: You have already downloaded this job
pt: Você já baixou esse trabalho

en: You have attempted to submit data in a not legit way.
pt: Você tentou enviar dados de maneira inválida.

en: You have been assigned to new translation job(s):
pt: Você recebeu (um) novo(s) trabalho(s) de tradução:

en: You have been removed from the translation job "%s" for %s to %s.
pt: Você foi removido do trabalho de tradução "%s" de %s para %s.

en: You have selected a translation service which requires translators.
pt: Você selecionou um serviço de tradução que exige tradutores.

en: You have sent documents to translation. WPML can send notification emails to assigned translators, but translators for some languages have selected not to receive this notification.
pt: Você enviou documentos para tradução. O WPML pode enviar notificações por e-mail aos tradutores designados, mas tradutores de alguns idiomas escolheram não receber esta notificação.
    \n

en: You have two ways to copy content from the original language:
pt: Você tem duas maneiras de copiar conteúdo do idioma original:

en: You have unsaved changes!
pt: Você tem alterações não salvas!

en: You have unsaved work. Are you sure you want to close without saving?
pt: Você tem trabalhos não salvos. Tem certeza de que quer fechar sem salvar?

en: You selected a translation service to translate your content. You need to:
pt: Você selecionou um serviço de tradução para traduzir seu conteúdo. Você precisa:

en: You selected both users of this site and a professional translation service. You need to:
pt: Você selecionou usuários deste site e também um serviço de tradução profissional. Você precisa:

en: You selected users of this site to be your translators. You need to:
pt: Você selecionou usuários deste site para serem seus tradutores. Você precisa:

en: You should contact your %1$s and ask them to enable the notification emails which will allow them to see when there is new work waiting for them. To enable notifications, translators need to log-in to this site, go to their user profile page and change the related option in the WPML language settings section.
pt: Você deve entrar em contato com seus %1$s e pedir que ativem as notificações por e-mail, que permitem ver quando há novos trabalhos que os aguardam. Para habilitar notificações, os tradutores precisam fazer login neste site, acessarem o perfil de usuário e alterar a opção correspondente na seção de configurações de idiomas do WPML.

en: You should use <a href="%s">Translation management dashboard</a> to send the original document to translation.
pt: Você deve usar o <a href="%s">painel do Translation Management</a> para enviar o documento original para tradução.

en: You will be the only translator for this site and will be able to translate any page or post. Use the %1$s or a %2$s icon found on the post listing pages in the admin or in the %3$s box when editing content.
pt: Você será o único tradutor deste site e poderá traduzir qualquer página ou post. Use o ícone de %1$s ou de %2$s nas páginas que listam posts no painel de administração ou na caixa de %3$s ao editar conteúdo.

en: You will be the sole translator for this site. You will be able to translate any document between any language pair. If you want to do some of the translations and allow others to translate as well, select the "Users of this site" option instead.
pt: Você será o único tradutor deste site. Você poderá traduzir qualquer documento em qualquer par de idiomas. Mas, se quiser fazer algumas traduções e permitir que outros traduzam também, então selecione a opção "Usuários deste site".

en: You will choose a user of this site and delegate the setup of translators to him/her. Choose this option when you are building a website for a client, who will set up translator users or choose a translation service.
pt: Você escolherá um(a) usuário(a) deste site e delegará a ele(a) a configuração de tradutores. Escolha esta opção se estiver criando o site para um(a) cliente, que por sua vez, definirá usuários tradutores ou escolherá um serviço de tradução.

en: You will choose users of this WordPress site as the translators. You can also choose yourself. This allows you to set up a team of translators working in different language pairs.
pt: Você escolherá usuários deste site WordPress como tradutores. É possível também escolher você mesmo. Isso lhe permitirá montar uma equipe de tradutores que trabalham em diferentes pares de idiomas.

en: You're all set. The user that you've selected as the site's Translation Manager will choose who translates, add translator users and send content for translation.
pt: Está tudo pronto. O usuário que você selecionou como gerente de tradução do site escolherá quem traduz, adicionará usuários tradutores e enviará conteúdo para tradução.

en: You've resigned from this job.
pt: Você recusou este trabalho.

en: You've sent the content for translation to %1$s. Currently, we are processing it and delivering to %1$s.
pt: Você enviou o conteúdo para tradução a %1$s. No momento, estamos processando-o e entregando-o a %1$s.

en: You've sent the content for translation to %s. Please continue to their site, to make sure that the translation starts.
pt: Você enviou o conteúdo para tradução para %s. Continue no site deles, para se certificar de que a tradução comece.

en: Your Profile
pt: Seu perfil

en: Your deadline
pt: Seu prazo final

en: Your site is currently configured to use only %s as its professional translation service.
pt: Seu site está configurado atualmente para usar apenas %s como seu serviço de tradução profissional.

en: Your site should be publicly accessible or the server should have access to the site.
pt: Seu site deve ser acessível publicamente ou pelo servidor.

en: Your site was successfully disconnected from %1$s. Go to the translators tab to connect a new %1$s account or use a different translation service.
pt: Seu site foi desconectado de %1$s com êxito. Acesse a guia de tradutores para conectar uma nova conta %1$s ou usar um serviço de tradução diferente.

en: Your site will not work as it should in this configuration
pt: Seu site não funcionará como deveria nesta configuração

en: Your translation service
pt: Seu serviço de tradução

en: Your translators
pt: Seus tradutores

en: Your translators should log-in to their accounts in this site and go to %sWPML->Translations%s. There, they will see the jobs that are waiting for them.
pt: Seus tradutores devem fazer login na conta deles neste site e acessar %sWPML->Traduções%s. Lá, verão os trabalhos que os aguardam.

en: Your translators will receive notifications and use the %1$s page to translate the content that you've sent them.
pt: Seus tradutores receberão notificações e usarão a página %1$s para traduzir o conteúdo que você enviou a eles.

en: account status
pt: status da conta

en: active and authenticated translation service
pt: um serviço de tradução ativo e autenticado

en: add documents to the basket
pt: adicionar documentos à cesta

en: and
pt: e

en: at least one translator
pt: pelo menos um tradutor

en: automatically added %s
pt: automaticamente adicionado %s

en: continue on the next page &raquo;
pt: continuar na próxima página &raquo;

en: copy and overwrite all fields
pt: copiar e substituir todos os campos

en: copy to empty fields only
pt: copiar apenas para campos vazios

en: deadline: %1$s, late by %2$d days
pt: prazo final: %1$s, %2$d dias atrasado

en: documentation
pt: documentação

en: from
pt: de

en: go to the <a href="%s">Translation Dashboard</a>
pt: acessar o <a href="%s">Painel de Tradução</a>
    \n

en: how to translate different parts of the site.
pt: como traduzir diferentes partes do site.

en: immediately
pt: imediatamente

en: in
pt: em

en: in %s document(s)
pt: Em %s documento(s)

en: jobs fixed
pt: trabalhos corrigidos

en: jobs migrated
pt: trabalhos migrados

en: needs update
pt: precisa atualizar

en: never
pt: nunca

en: none of your translation jobs have been completed
pt: nenhum de seus trabalhos de tradução foi concluído

en: of
pt: de

en: once a day
pt: uma vez por dia

en: once a week
pt: uma vez por semana

en: or
pt: ou

en: out of
pt: de

en: parent
pt: pai

en: pencil
pt: lápis

en: plus
pt: mais

en: send them for translation
pt: enviá-los para tradução

en: sent between
pt: enviado entre

en: show %s items
pt: mostrar itens de %s

en: show all %s items
pt: mostrar todos os itens de %s

en: show fields
pt: mostrar campos

en: sort by
pt: classificar por

en: start translating
pt: começar a traduzir

en: successfully using translation services
pt: como usar serviços de tradução com êxito

en: then sort by
pt: depois classificar por

en: to
pt: para

en: translated by
pt: traduzido por

en: translated to
pt: traduzido para

en: translation services that are integrated with WPML
pt: serviços de tradução que estão integrados ao WPML

en: translators
pt: tradutores
    \n

en: try a translation service
pt: experimente um serviço de tradução

en: with
pt: com

en: with deadline between
pt: com prazo final entre
